24Cargo.pl

blog o transporcie, logistyce i motoryzacji

transport pianina
Transport

Jak zorganizować transport pianina?

Szerokość 140–155 cm x głębokość 50–60 cm x wysokość 110 cm-130 cm, ciężar 175–300 kg – oto wymiary pianina. Choć instrument jest mniejszy i lżejszy od fortepianu, jego załadunek, transport oraz rozładunek jest bardzo trudny do zrealizowania przez właścicieli. Wynika to nie tylko z kształtu bryły, jej delikatności, ale także wrażliwych na ruch mechanizmów we wnętrzu. Dodatkowym, dość istotnym problemem jest przemieszczenie instrumentu przez ciasne i kręte ciągi komunikacyjne.

Chcę przewieźć pianino, co dalej?

 Najlepiej zdać się na profesjonalistów w tej dziedzinie. Warto skorzystać z tego rozwiązania z kilku względów. Po pierwsze – wiedza i doświadczenie firmy zajmującej się przewozem jest bezcenna – dzięki nim wszelkie czynności logistyczne przebiegną szybko, sprawnie, a co najważniejsze bezpiecznie. Innego podejścia wymagają pianina niskie, o prostych bryłach, lekkie, a innego instrumenty zabytkowe, zdobione i ciężkie. Po drugie – zespół profesjonalne zabezpieczy instrument na czas przeprowadzki specjalistycznymi materiałami typu folia, taśmy, kartony, koce transportowe oraz pasy; zdemontuje niezbędne elementy, które mogły by ulec uszkodzeniu. Po trzecie – firmy, które mają w ofercie transport pianin, dysponują odpowiednim sprzętem umożliwiającym załadunek, przeładunek tj. dźwigi, podnośniki, siłowniki. Po czwarte i bardzo ważne – firma przewożąca gwarantuje ubezpieczenie mienia, w razie nieprzewidzianych wypadków za poniesione szkody wypłacone będzie odszkodowanie.

Transport pianina cena

Wycena usługi zazwyczaj jest bezpłatna. Firmy przewożące do skalkulowania będą potrzebować następujące dane:
– wymiary pianina,
– model pianina (pozwoli zweryfikować wagę instrumentu),
– zdjęcie pianina również będzie cenną informacją,
– adres załadunku i dostawy,
– jakie piętra we wskazanych miejscach będą do pokonania oraz szerokość klatki.

Samodzielny przewóz pianina


Oczywiście nie jest niemożliwy. Trzeba się do niego bardzo dobrze przygotować. 


1. Instrument należy zabezpieczyć – zakleić klapę, aby nie otwierała się podczas transportu i przenoszenia, cała bryłę dokładnie obłożyć tekturą i ofoliować stretchem lub folią bąbelkową. 
2. Przygotować specjalne pasy i założyć je tak, by powstały specjalne uchwyty po bokach. Podczas przenoszenia instrument powinien być dźwigany przez minimum 3-4 osoby. Podczas tej czynności powinny one pamiętać o prawidłowej postawie, tzn. prostych plecach. W przeciwnym wypadku mogą nabawić się nadwyrężenia kręgosłupa. 
3. Umieszczenie pianina na samochodzie i zabezpieczenie go na pace ładunkowej to kolejne wyzwanie. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie mat antypoślizgowych oraz pasów, ponieważ pianino przewozi się w pozycji stojącej i absolutnie nie można dopuścić do jego poruszania się podczas transportu. 
4. Z pianinem należy obchodzić się prawie jak z jajkiem – pojazd należy bardzo spokojnie i ostrożnie, co często powoduje znaczne przedłużenie czasu transportu.
5. Pianina nie należy narażać na wysokie wahania temperatur – przeprowadzki zimą nie są wskazane.