Strona główna
Budownictwo
Tutaj jesteś

Naczepa wywrotka dla branży budowlanej – jaką wybrać i na co zwrócić uwagę?

29 czerwca 2023 naczepa

Do kluczowych parametrów naczepy samowyładowczej, która sprawdzi się na placu budowy, należą solidna konstrukcja oraz duża ładowność przy niskiej masie własnej. Ważne są również rozwiązania poprawiające komfort użytkowania sprzętu. W zależności od potrzeb dobrze sprawdzą się konstrukcje ze stalową lub aluminiową skrzynią o różnych wymiarach. Podpowiadamy, co warto wiedzieć o wyborze naczepy wywrotki dla branży budowlanej. 

Solidna konstrukcja naczepy samowyładowczej to podstawa

Naczepa wywrotka dobra dla branży budowlanej musi mieć mocną, stalową ramę odporną na uszkodzenia mechaniczne czy odkształcenia. Warto też zwrócić uwagę na konstrukcję samej skrzyni. Powinna być ona dobrana odpowiednio do sposobu użytkowania i przewożonych materiałów (mogą to być asfalt, kamienie i gruz, kruszywa, ziemia, inne materiały sypkie itd.).

Przy najbardziej intensywnym wykorzystaniu i trudnych warunkach odpowiednie będą skrzynie wykonane ze wysokiej jakości stali o dużej odporności na wgniecenia, takiej jak stal Hardox, która wydłużą żywotność pojazdu. Przy nieco mniej wymagających zadaniach wystarczy jednak naczepa samowyładowcza ze skrzynią aluminiową, która zmniejsza masę własną sprzętu.

Dobrym przykładem naczep wywrotek budowlanych, które wyróżniają się wyjątkową wytrzymałością, są pojazdy polskiej marki Wielton (zobacz ofertę na https://wielton.com.pl/produkty-wielton/naczepy-wywrotki/budowlane/). Wszystkie mają ramy wykonane z solidnej stali S700. Oferta obejmuje zarówno wywrotki ze skrzynią z wysokowytrzymałej i bardzo odpornej na ścieranie stali Hardox 450 (seria Strong Master), jak i ze skrzynią z aluminium o podwyższonej twardości (serie Weight Master i Strong Master Alu).

Naczepa wywrotka o dużej ładowności i niskiej masie własnej to większa wydajność

Bardzo istotnym kryterium wyboru naczepy samowyładowczej jest stosunek ładowności do dopuszczalnej masy całkowitej (DMC) pojazdu. Im lżejsza jest bowiem naczepa przy tej samej pojemności skrzyni, tym większa będzie wydajność tonokilometra. Ponadto odpowiednio duża ładowność przekłada się na mniejszą liczbę cykli, których wymaga transport całości materiału. 

Wywrotki budowlane Wielton i w tym wypadku wypadają bardzo dobrze dzięki innowacyjnej konstrukcji typu Super Light. Przykładowo najmniejszy model z serii Weight Master o kubaturze 23 m³ ma masę własną od 4700 kg. Z kolei masy pojazdów Strong Master ze stalową skrzynią zaczynają się od 5600 kg (przy kubaturze 26 m³).

Komfort użytkowania naczepy samowyładowczej dla branży budowlanej 

Nowoczesne naczepy wywrotki mogą być wyposażone w różne rozwiązania, które przyśpieszają załadunek, rozładunek i transport materiałów, co zwiększa komfort użytkowania sprzętu. Na przykład w rozładunku materiałów, które mogą – zwłaszcza w niższych temperaturach – przywierać do naczepy, przydatne są też skrzynia o konstrukcji w kształcie stożka, która rozszerza się ku tyłowi czy wkładki wykonane PoliEtylenu1000 (PE1000). Dzięki takim rozwiązaniom wyładunek w naczepach wywrotkach Wielton będzie szybki i bezproblemowy w każdych warunkach. 

Funkcjonalność naczepy wywrotki – wymiary i kubatura

Warto też wspomnieć, że w ofercie najlepszych producentów znajdują się naczepy wywrotki o różnych kubaturach, co ułatwia dobór sprzętu do potrzeb. W przypadku poszczególnych serii naczep samowyładowczych Wielton kubatura wynosi:

  • od 23 m³ do 64 m³ (Weight Master);
  • od 26 m³do 33 m³ (Strong Master ze stalową skrzynią);
  • od 24 m³ do 42 m³ (Strong Master z aluminiową skrzynią). 

Artykuł sponsorowany

Redakcja 24cargo

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Uprawnienia energetyczne
Jak wybrać odpowiedni żuraw mobilny
Wkręt Kolejowy

Jesteś zainteresowany reklamą?