24Cargo.pl

blog o transporcie, logistyce i motoryzacji

filmy o kierowcach
Motoryzacja Transport

6 nie tylko kultowych filmów o kierowcach. Najciekawsze filmy drogi

Film drogi (road movie) stał się modny w latach 60 dzięki filmowi „Easy rider” (1969). Motywem przewodnim tego gatunku jest podróż. Podróż w głąb kraju, ale i podróż w głąb siebie. Jednym z popularniejszych bohaterów filmu drogi jest kierowca ciężarówki, który w swym wielkim wozie jedzie po drogach kraju

W drodze po sprawiedliwość

Nie sposób nie wspomnieć tu o filmie „Konwój” Sama Peckinpaha z 1978 roku. Jego bohaterem jest kierowca ciężarówki o wdzięcznej ksywie „Gumowa Kaczka”, który sprzeciwia się działaniom skorumpowanych policjantów, którzy próbują od kierowców wyłudzać łapówki. 

Miłośnicy ciężarówek naprawdę mają na czy zawiesić oko w tym filmie. Gumowa Kaczka do protestu zachęca innych kierowców osiemnastokołowych potworów, które jadą przez kraj. Trudno nie zauważyć takiego protestu. Bardzo szybko media postanawiają poinformować o strajku kierowców. 

„Konwój” jest filmem o walce o swoje prawa. Walce z przeciwnikiem, który wydaje się silniejszy i niezwyciężony. O walce, która z góry wydaje się być przegrana. A jednak…

Filmy o kierowcach tirów to często filmy, w których główny bohater toczy walkę. Walkę, w której musi zmierzyć się z niesprzyjającym losem oraz z własnymi słabościami. Tu warto wspomnieć o „ Czarnym psie” Kevina Hooksa. Bohater (Patrick Swayze) kierowca ciężarówki musi walczyć o uwolnienie swojej żony i córki, które zostają porwane. Porażka głównego bohatera była by jednoznaczna ze śmiercią jego rodziny. 

Podróż strachu

„Pojedynek na szosie” (1971) przedstawia zupełnie odmienny wizerunek kierowcy tira. Steven Spielberg pokazuje kierowcę ciężarówki, który wyprzedzony na drodze przez inny samochód nie zamierza odpuścić tego afrontu i ukarać kierowcę. Cały film jest pościgiem jaki prowadzi kierowca tira. 

W kinematografii filmy o kierowcach, którzy doprowadzają do konfliktu na drodze nie jest rzadkością. Warto wspomnieć tu o filmie „Incydent” Jonathana Mostowa z Kurtem Russellem, gdzie kierowca ciężarówki niszczy sielankę małżeńskiej podróży. 

W drodze do rodziny


Filmy o ciężarówkach to często filmy o kierowcach, którzy mają problemy rodzinne. Jednym z takich tytułów jest film, gdzie w głównej roli występuje Sylwester Stallone „Ponad szczytem” ( możemy ten film spotkać również pod tytułem „Więcej niż wszystko”). Główny bohater jest kierowcą ciężarówki, który już dawno stracił rodzinę. Jego umierająca żona prosi, by odebrał syna ze szkoły wojskowej, by mogła się z nim pożegnać. Jest to jej próba odnowienia kontaktu między synem a ojcem. Czy marzenie umierającej matki się spełni? 

Na pewno jest to historia, którą warto zobaczyć i dowiedzieć się, czy utraconą więź między ojcem a synem można odbudować. 

Śmierć na drodze


Filmy o kierowcach, mimo iż najlepiej przyjęły się w USA, nie są obce również polskiej kinematografii. Warto wspomnieć tu chociaż o jednym z takich filmów. „Prywatne śledztwo” Wojciecha Wójcika, gdzie w postać głównego bohatera wciela się niezapomniany Roman Wilhelmi.
Główny bohater szuka sprawców wypadku, w którym ginie jego rodzina. Jego poszukiwaniom towarzyszą zagadkowe morderstwa kierowców ciężarówek, o które zaczyna być podejrzany nasz bohater Rafał Skonecki. 

Film drogi jest bardzo popularnym gatunkiem. Filmy o ciężarówkach mają tu bardzo poważny udział. Nie zawsze jest to film drogi, który mówi o rajdowych popisach kierowców. Droga, którą kierowca pokonuje ciężarówką, bardzo często jest drogą, która wiedzie w głąb duszy podróżnych. Droga prowadzi nie tylko przez wsie i miasta wielkiego kraju. Droga prowadzi również do zrozumienia siebie.