Strona główna
Transport
Tutaj jesteś

Transport samochodu na autolawecie – porady i wskazówki

26 czerwca 2019 Transport samochodu na autolawecie

Laweta jest idealnym, a często wręcz niezbędnym narzędziem do tego, aby bezpiecznie sprowadzić np. auto z zagranicy. Ostatnimi czasy nie trzeba jednak zamawiać takiego transportu, lecz można go poprzez wynajęcie samej lawety, zrealizować samodzielnie.

Laweta czy autolaweta?

Powstaje jednak zasadnicze pytanie, czy wybrać tradycyjną lawetę, czy może lepiej jest zdecydować się na autolawetę? Czym jednak tak właściwie się one od siebie różnią?
Laweta to po prostu przyczepka, którą poprzez hak holowniczy montuje się do samochodu. Natomiast autolaweta to zintegrowana razem z autem, kabiną i wciągarką laweta. Które z tych rozwiązań wybrać? Dla osoby początkującej zdecydowanie lepsza będzie autolaweta. Przede wszystkim z powodu mniejszego rozmiaru, a także z wynikającego z tego łatwiejszego manewrowania.

Wjazd na lawetę

Decydując się na samodzielne transportowanie zakupionego za granicą samochodu na lawecie, koniecznie trzeba wziąć pod uwagę to, że wielu rzeczy samemu nie uda się zrealizować. Mowa tu jest, chociażby o samym wjeździe pojazdem na lawetę. Niezbędna jest w tym wypadku pomoc drugiej osoby, która będzie instruować o kierunku podjazdu i momencie zatrzymania się na lawecie.
Osobną sprawą jest to, jak ustawić auto na lawecie, czyli czy wjechać na nią przodem, czy też może tyłem. Czynnikiem, który determinuje kierunek wjazdu, jest to, gdzie w przewożonym pojeździe znajduje się silnik. Jeśli jest on umieszczony z przodu auta, należy właśnie przodem wjechać na lawetę. Jeśli natomiast silnik w przewożonym aucie jest z tyłu, to tył powinien znajdować się na przodzie lawety.
Jest to bardzo ważne, ponieważ silnik jest bardzo ciężkim elementem samochodu i wjechanie odpowiednią stroną pozwala właściwie rozłożyć masę całego zestawu.

Mocowanie samochodu

Przed rozpoczęciem mocowania samochodu warto odpowiednia zaznaczyć miejsca, w których powinny znaleźć się koła. Znacznie ułatwi to wjazd i odpowiednie ustawienie całego samochodu.
Gdy już będzie on stał poprawnie, można przejść do montowania pasów mocujących. Powinny one znaleźć się na minimum trzech kołach, lecz oczywiste jest, że najlepiej jest założyć je na wszystkie 4. Klamry pasów oczywiście należy zapiąć i szczególnie skrupulatnie tego przypilnować, ponieważ powstałe luzy mogą powodować późniejszej przemieszczanie się ładunku, co z kolei wpływać będzie na stabilność lawety, a co za tym idzie na bezpieczeństwo podróży.

Autolaweta przepisy

Przewóz samochodu na lawecie przepisy określają w sposób bardzo jednoznaczny. Przede wszystkim pasy mocujące auto muszą posiadać ważną homologację oraz nie mogą być rzecz jasna uszkodzone. Dodatkowo laweta musi posiadać w pełni sprawne oświetlenie, a także jej rzeczywista masa nie może przekraczać masy pojazdu ciągnącego.
Ustawowym ograniczeniom podlegają także maksymalne prędkości podróży autolaweta. Należy pamiętać o tym, że na drogach jednojezdniowych maksymalna prędkość to 70 km/h, a na autostradach, drogach ekspresowych i dwujezdniowych prędkość nie może być wyższa niż 80 km/h.
Ważne jest także to, czy posiada się uprawienia do prowadzenia autolawety. Rodzaj niezbędnych uprawnień wynika z masy pojazdu. Jeśli dopuszczalna masa pojazdu nie przekracza 3.5 tony, to wystarczy zwykłe prawo jazdy kategorii B. Jeśli jednak masa ta będzie wyższa, niezbędne będzie posiadanie uprawnień kategorii B+E. Jest to bardzo ważne, ponieważ kontrola drogowa i brak posiadanych uprawienie może zakończyć się nawet koniecznością odebrania pojazdu z parkingu policyjnego, co oczywiście będzie wiązało się ze sporymi kosztami.

Redakcja 24cargo

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

auto dla osoby niepełnosprawnej
transport mebli
Tesla

Jesteś zainteresowany reklamą?