Strona główna
Motoryzacja
Tutaj jesteś

Opony z kolcami – co trzeba o nich wiedzieć?

16 kwietnia 2022 opony z kolcami


Na rynku opon kierowcy mogą znaleźć naprawdę ogromną ofertę różnych modeli. Poszczególne rozwiązania różnią się nie tylko zastosowaniem z podziałem na zimę i lato, lecz również znaleźć można różnego rodzaju opony sportowe czy też nawet terenowe. Szczególnie interesującym rozwiązaniem są jednak opony z kolcami. Czym jest taka wersja opon, kiedy powinno się ją stosować, a także czy jest ona legalna? Innymi słowy, wszystko, co należy wiedzieć o oponach z kolcami.

Czym jest opona z kolcami?

Zdecydowanie najważniejszą sprawą, od której należy rozpocząć analizę tego rodzaju opon, jest dowiedzenie się, czym one tak właściwie są. Każdy kierowca doskonale wie, że opony zimowe cechują się charakterystycznym rodzajem bieżnika. Jest on tak zaprojektowany, aby wgryzać się w śnieg i dzięki temu zapewniać odpowiednią przyczepność, dzięki czemu podróżowanie autem w trudnych zimowych warunkach jest bezpieczne. Czasem jednak nawierzchnia jest tak śliska i niestabilna, że nawet najlepsze zimowe opony nie zapewniają odpowiedniego stopnia przyczepności. W takiej sytuacji wielu kierowców decyduje się na używanie opon z kolcami. Czym są takie opony? Jest to model, który charakteryzuje się specjalnymi wgłębieniami, w których umocowane są metalowe kolce. W zależności od modelu na oponie znajdować się może od 60 do nawet 12 kolców.

Wady i zalety opon z kolcami

Skoro już wiadomo, czym są opony z kolcami, warto się teraz zastanowić nad tym, jakie są ich wady oraz zalety. Czym konkretnie taka wersja ogumienia się charakteryzuje?
Przede wszystkim wspomnieć tu trzeba to, że opony tego rodzaju zapewniają kierowcy naprawdę rewelacyjną przyczepność w nawet najtrudniejszych warunkach. Dzięki nim można bezpiecznie poruszać się nie tylko po świeżym śniegu, lecz również i na tym ubitym, pod którym kryć się może warstwa lodu. Oczywiście takie opony sprawiają także, że autem wjedzie się właściwie wszędzie, nawet na dość spore zaśnieżone zbocze.
Jakie są jednak wady takiego rodzaju opon? Czy używanie ich wiąże się z jakimiś nieprzyjemnościami i minusami? Jak się okazuje, pewne niedogodności istnieją. Przede wszystkim wiedzieć trzeba to, że opony z kolcami są znacznie głośniejsze niż zwykłe modele opon. Hałas dobiegający z tej części auta często jest naprawdę nieprzyjemny i może powodować spory dyskomfort.
Kolejnym bardzo dużym minusem jest to, że takie opony w wyraźny sposób zwiększają spalanie auta. Kolce powodują bowiem, że opony stawiają o wiele większy opór podczas toczenia się, a to przekłada się na większe zapotrzebowanie silnika na paliwo. W przypadku pewnych aut różnice mogą być naprawdę mocno odczuwalne dla portfela.

Czy opony z kolcami są legalne?

Zdecydowanie najważniejszym problemem związanym z używaniem opon z kolcami jest jednak nie kwestia kosztu czy też hałasu, lecz ich legalności. Jak się bowiem okazuje, tego typu ogumienie nie powinno być używane w Polsce. Jeśli podczas kontroli drogowej policjant dopatrzy się takiego rodzaju ogumienia, oznaczać to będzie nawet dość wysoki mandat.
Tego typu ogumienie powszechnie używane jest natomiast w krajach skandynawskich, gdzie problemem jest duże zaśnieżenie. Jak się jednak okazuje również i tam liczyć się trzeba z pewnymi restrykcjami w postaci np. mniejszego limitu prędkości.

Redakcja 24cargo

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Adaptacja skrzyni ZF w BMW
skup aut Gdańsk
herbicydy

Jesteś zainteresowany reklamą?