24Cargo.pl

blog o transporcie, logistyce i motoryzacji

Ile kosztuje transport samochodów
Motoryzacja Przemysł

Ile kosztuje transport samochodów w Polsce?

Miałeś wypadek samochodowy i Twój pojazd nie nadaje się do dalszej jazdy. Albo pojazd, który zaparkowałeś nie chce ruszyć lub zepsuł się w trakcie jazdy. To właśnie te chwile w których najczęściej sięgasz po telefon i wzywasz lawetę, która odholuje Twój pojazd do miejsca przez Ciebie wskazanego. Jaki jest koszt lawety i od czego zależy? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć poniżej.

Ile kosztuje laweta?

Ciężko wskazać jedną określoną z góry cenę. Gdyż tak naprawdę ostateczna kwota jaką zapłacimy za wynajem lawety będzie zależała od wielu czynników. 

Pierwszym z nich jest ilość kilometrów, które musi pokonać laweta z uszkodzonym pojazdem. Wiadomo, że jeśli auto zepsuje się w mieście i holowanie będzie miało miejsce do najbliższego warsztatu, to koszty będą zdecydowanie niższe, niż gdyby do uszkodzenia pojazdu doszło w lesie, czy na jakimkolwiek pustkowiu i do najbliższego warsztatu byłoby kilkadziesiąt kilometrów. Dodatkowo jeśli się okaże, że holowanie będzie się odbywać płatnymi odcinkami drogi (autostrady), to taki koszt również zostanie doliczony do naszego rachunku, co jest raczej standardową procedurą, niż wyjątkiem od reguły. Także trasa holowania w dużym stopniu decyduje o ostatecznych kosztach, jakie przyjdzie nam zapłacić za holowanie. 

Kolejnym czynnikiem jest stopień skomplikowania załadunku pojazdu na lawetę. Duże pojazdy, o sporej masie i w złym stanie technicznym, gdy nie są w stanie samodzielnie wjechać na lawetę wymagają użycia dodatkowego sprzętu, a nie tylko wyciągarki samochodowej, co generuje dodatkowe koszty i ostatecznie decyduje o wyższej cenie usługi.

Ostatnim czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę to lokalizacja firmy holującej. Przykładowo jeśli firma taka będzie znajdowała się w dużym mieście jej usługi będą na pewno droższe, niż w innych mniejszych miastach lub na jego obrzeżach. Wynika to z tego, że koszty wynajmu lokalu, czy zatrudnienia pracowników są po prostu większe w metropoliach. Dodatkowo jest więcej potencjalnych klientów, którzy są w stanie zapłacić takie stawki, a i konkurencja narzuca określony próg cenowy wynajmu lawety.

Laweta cennik

Tak jak wcześniej pisaliśmy nie ma czegoś takiego jak jedna stawka za holowanie. Przykładowo można wskazać, że w Warszawie te ceny wynoszą od 2 zł wzwyż za kilometr. W mniejszych miejscowościach ceny te mogą wynieść od 1-1,5 zł za kilometr. Oczywiście mowa tutaj o podstawowym holowaniu, kiedy pojazd nie musi być wciągany na lawetę i wjeżdża samodzielnie na lawetę. W przeciwnym razie do kosztów o których mowa powyżej, zostaną doliczone koszty za dodatkowe usługi.