Strona główna
Transport
Tutaj jesteś

Jak działają usługi transportowe w województwie kujawsko-pomorskim?

21 listopada 2022 usługi transportowe

Transport to dziedzina, bez której cały współczesny przemysł stałby w miejscu. Zwiększenie ilości i jakości produkowanego towaru jest zbędne, kiedy nie ma kto tego asortymentu przewozić. Do transportu towarów możemy zaliczyć niemal wszystko – od przesyłek kurierskich, aż po przewóz ładunków ponadnormatywnych.

Ciężko wyobrazić sobie z perspektywy klienta współczesny świat bez tych usług. Poniżej, postaramy się zajrzeć nieco w głąb całej branży i opisać, jak wygląda proces transportowy od wewnątrz.

Firma transportowa – czym w ogóle jest?

Choć samo określenie brzmi bardzo logicznie i nie sposób się domyślić, jakie usługi są tu wykonywane, to wciąż spora część osób nie do końca je rozumie. Usługa transportowa dotyczy przewozu w ogólnym tego słowa znaczeniu. Firmą transportową możemy więc nazwać działalności oferujące transport zarówno towarów, jak i ludzi.

transport

Aby dokładniej sprecyzować, że chodzi nam o towary, warto używać sformułowania firmy TSL, co oznacza Transport-Spedycja-Logistyka. W takim wypadku, nikt nie powinien mieć już wątpliwości. Zadaniem tego typu firm jest dostarczenie klientom towarów w określone miejsce i w jak najkrótszym czasie. Sam koszt utrzymania takiej firmy jest ogromny. W jego skład wchodzą płace kierowców, eksploatacja szerokiej floty pojazdów, opłaty przejazdowe i co w tych czasach bardzo cenne – paliwo. Warto natomiast wiedzieć, że samo zapotrzebowanie także jest spore, a rynek stale się rozrasta.

Jak działa firma TSL?

Województwo kujawsko-pomorskie nie różni się zbytnio pod tym względem od innych miast. Można więc powiedzieć, że transport bydgoszcz nie odbiega niczym od reszty kraju. Działanie firmy TSL nie polega wyłącznie na zapakowaniu towaru na naczepę i dowiezieniu go do klienta. Cały proces jest znacznie bardziej skomplikowany i niezbędny do jego wykonania jest cały sztab ludzi.

Spedytorzy i logistycy, których zadaniem jest wyznaczenie możliwie najkrótszej i najtańszej trasy przejazdu, a także kontrola towaru pakowanego na naczepę. Kierowcy, czyli ludzie nieustannie działający pod presją czasu oraz zobowiązani do zachowania czujności przez cały okres transportu. Magazynierzy, odpowiadający za przygotowanie towaru pod załadunek. To tylko część ludzi pracujących przy obsłudze jednego transportu. Oczywiście, są jeszcze osoby odpowiedzialne za wszystkie kwestie formalne i księgowe, których w całej branży przewozowej są ogromne ilości.

Od czego zależy wybór floty i typu przejazdu?

Zanim przejazd w ogóle zostanie uznany za rozpoczęty, specjaliści muszą poznać pełną specyfikę towaru. To ona pozwoli im określić, jakim rodzajem pojazdu i naczepy zostanie podjęty transport. Najbardziej neutralnym rodzajem jest oczywiście naczepa firanka. Często jednak, w przypadku transportu żywności, korzysta się z chłodni bądź cystern.

Sam dobór floty nie zależy jednak wyłącznie od specyfiki towaru. Wpływ na to ma również wiele innych czynników, jak chociażby charakter drogi. Istnieją trasy uniemożliwiające wybór największych ciągników siodłowych przez wzgląd na trudny teren. W takich przypadkach, przewóz jest więc rozbijany na części i przewożony mniejszymi pojazdami.

Redakcja 24cargo

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

auto dla osoby niepełnosprawnej
transport mebli
Tesla

Jesteś zainteresowany reklamą?