24Cargo.pl

blog o transporcie, logistyce i motoryzacji

Transport specjalny
Transport

Transport specjalny – na czym polega specjalny przewóz ładunków?

Transport specjalny, jak sama nazwa, wskazuje wykorzystywany jest do przewożenia niestandardowych ładunków. W poniższym artykule znajdziesz informacje na temat tego co określa się mianem transportu specjalnego, kiedy i gdzie się go stosuje oraz jakie towary można przewozić w ten sposób. 

Czym z definicji jest transport specjalny?

Transport specjalny określany jest również mianem przewozu ładunków nietypowych, które różnią się od standardowych towarów pod względem wielkości, wagi, konstrukcji oraz innych uwarunkowań. Niestandardowe towary wymagają zastosowania transportu specjalnego aby zapewnić bezpieczeństwo przewozu i towaru. 

Rodzaje transportu specjalnego 

Istnieje kilka rodzajów transportu specjalistycznego w zależności od transportowanego ładunku. Możemy mieć do czynienia z wielo produktami niestandardowymi, więc przybliżymy kilka podstawowych kategorii towarów, które wymagają specjalistycznego przewozu. 

Transport specjalny pojazdów

Transport specjalny może być także wykorzystywany do przewozu innych pojazdów, w tym samochodów ciężarowych i dostawczych, a także skuterów i motocykli, które wymagają odpowiedniego zabezpieczenia. Zwykle w przypadku przewozu pojazdów różnego typu stosuje się ciężarówki z odpowiednimi naczepami lub z kontenerami, a także lawety, co pozwala zapewnić bezpieczeństwo zarówno na drodze jak i przed uszkodzeniem towaru. 

Transport specjalny ładunku ponadgabarytowego

Transport specjalny wykorzystywany jest podczas przewozu ładunków ponadgabarytowych, czyli takich, których gabaryty i obciążenie uniemożliwiają standardowy transport. Przewożenie ładunków ponadnormatywnych wiąże się z koniecznością posiadania odpowiedniego pojazdu, pozwoleń oraz zabezpieczeń. Ważne jest również odpowiednie zaplanowanie trasy przewozu, ponieważ w przypadku dużych ładunków może to oznaczać brak możliwości przejazdu pod mostami, w tunelach czy po wąskich drogach. 

Transport specjalny towarów chłodzonych 

Transport specjalny odnajduje zastosowanie również w przypadku przewożenia towarów, które wymagają utrzymania stałej temperatury, aby zapobiec ich zniszczeniu. Do transportu towarów chłodzonych stosuje się specjalistyczne chłodnie, wagony chłodzone czy kontenery, które zapewniają odpowiednią temperaturę. Niektóre transporty realizowane są przy wykorzystaniu dodatkowo suchego lodu lub żelu chłodzącego. 

Transport specjalny towarów niebezpiecznych 

Materiały sklasyfikowane jako niebezpieczne potrzebują specjalnego traktowania oraz dobrze opracowanego i zabezpieczonego transportu. Do kategorii niebezpiecznych zaliczyć można materiały grożące wybuchem, toksyczne i łatwopalne. Transport towarów niebezpiecznych musi być odpowiednio oznakowany, a obsługa pojazdu musi być dobrze przeszkolona na wypadek problemów na trasie.