Branża transportowa rozwija się w naszym kraju coraz prężniej i dlatego stale potrzeba nowej floty, by przewozić różnego rodzaju towary. Firma transportowa, szczególnie jeżeli będzie założona i prowadzona w przemyślany sposób, może pomóc zdobyć niezależność finansową oraz pracę na wiele lat. W jaki sposób dopełnić formalności związanych z założeniem takiej firmy, a także o czym jeszcze należy pamiętać, myśląc o takim rodzaju biznesu?
Firma transportowa czy się opłaca?
To pierwsze pytanie, które warto sobie zadać, wszak biznes zakłada się po to, by na nim zarabiać. Co prawda najpierw trzeba w taką firmę sporo zainwestować, a jest to związane między innymi z zakupem samochodów, ale można zrobić to stopniowo. Najmniej kosztów poniesie osoba, która zdecyduje się na założenie firmy jednoosobowej z jednym autem do przewozu.
Najważniejszym autem posiadania firmy transportowej są z pewnością możliwości rozwoju zawodowego, a co za tym idzie finansowego. Własna firma to także niezależność i możliwość podejmowania współpracy z wieloma różnymi podmiotami, czyli taka organizacja pracy, jaka jest wygodna dla posiadacza firmy. Ogólnie jest to branża niezwykle opłacalna, jednakże trzeba włożyć w nią sporo zaangażowania i podejść do zakładania firmy transportowej z przygotowaniem. Firma transportowa wiąże się z dużymi kosztami, na przykład zakupu samochodu, spłatą kredytów na rozwój, ponoszeniem opłat skarbowym czy związanych z ubezpieczeniem aut, prowadzeniem księgowości i wieloma innymi wydatkami. Z czasem jednak zaczyna przynosić zyski na tyle duże, że naprawdę się opłaca.
Jak założyć firmę transportową?
Formalności to najmniej przyjemna część i jeden z najbardziej stresujących czynników przy zakładaniu firmy, ale podjęcie pewnych decyzji jest kluczowe. Oczywiście, jak w przypadku innych firm, należy przejść cały proces zakładania działalności gospodarczej w tym na przykład formy opodatkowania. Przez ostateczną decyzją warto skorzystać z porad w Urzędzie Skarbowym lub u doradców zajmujących się pomaganiem w zakładaniu firm, na przykład w Urzędzie Pracy.
Kolejnymi krokami, które są niezbędne w tej branży będzie postaranie się o certyfikat w przewozie krajowym lub międzynarodowym oraz ubezpieczenie samochodu. Należy dokładnie zapoznać się ze wszystkimi przepisami, które dotyczą działalności transportowej i ich przestrzegać, by na wypadek kontroli organów odpowiedzialnych, nie było konieczności ponoszenia kar.
O czym jeszcze warto pamiętać?
Założenie firmy transportowej nie może być pomysłem zrealizowanym bez żadnego przygotowania. Wtedy trudno mówić o rozwoju i opłacalności, a może się tak zdarzyć, że formalności i koszty pokonają przedsiębiorcę już na starcie. Przede wszystkim trzeba zgromadzić sporo kapitału. Jeżeli decydujemy się na kredyt na samochody lub wzięcie ich w leasing to należy także brać pod uwagę fakt, że nie będą to jedyne wydatki. Zawsze sporo gotówki trzeba mieć w zapasie na tak zwany rozruch firmy, co jest najzupełniej normalne.
Doradcy podkreślają także konieczność wykonania rzetelnego biznes planu, jednakże nie takiego opartego na wyobrażeniach o branży i myśleniu życzeniowym, lecz realnego, który pomoże krok po kroku się rozwijać. Niezbędne są już na samym starcie odpowiednie kontakty biznesowe, które o razu pomogą pozyskać klientów i zarabiać. Dobra rada dla osób, która mają zamiar założyć własną firmę transportową brzmi też tak, że być może przez kilka lat wcześniej warto pojeździć jako podwykonawca i poznać branżę niejako od środka.