24Cargo.pl

blog o transporcie, logistyce i motoryzacji

przyczepa laweta
Motoryzacja

Przyczepa laweta – jakie są różnice?

Wiele osób zastanawia się, czym jest przyczepa laweta jakie są różnice pomiędzy nimi. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że istnieje kilka rodzajów pojazdów drogowych, które określamy mianem przyczep.

Różnice między przyczepą i lawetą

Należy pamiętać, że przyczepa i laweta nie oznaczają tego samego pojazdu, ale dosyć często są używane zamiennie. Różnią się jednak konstrukcją oraz przeznaczeniem i trzeba to mocno podkreślić. W tym artykule wyjaśnimy, jakie są różnice pomiędzy nimi i na co zwrócić uwagę przy zakupie przyczepy lub lawety. Przyczepa do samochodu to pojazd służący do przewozu różnych produktów. Przyczepa nie ma silnika, więc koniecznie trzeba użyć haka holowniczego. Można wyróżnić kilka rodzajów przyczep, które różnią się przede wszystkim pod względem masy. Wybór jest ogromny, dlatego każdy bez większych problemów powinien znaleźć coś dla siebie. Poza tym przyczepy różnią się jeszcze wielkością oraz budową. Przyczepy lekkie używane są do transportu materiałów budowlanych i są użytkowane najczęściej. Poza materiałami budowlanymi można przewozić jeszcze meble oraz inne rzeczy, które ciężko zmieścić wewnątrz samochodu. Warte uwagi są także przyczepy ciężkie wykorzystywane do transportu maszyn budowlanych.

Zastosowanie lawety

Laweta to również przyczepa, ale taka, która ma specjalne zastosowanie. Jej głównym przeznaczeniem jest przewóz pojazdów różnego typu, ale najczęściej samochodów. Warto zwrócić uwagę na fakt, że dostępnych jest kilka rodzajów lawet. Dużym uznaniem cieszą się przede wszystkim platformy z najazdem oraz przyczepy z burtami. Należy pamiętać, że najważniejszy jest bezpieczny przewóz pojazdów. Trzeba też dodać, że autolaweta nie jest tym samym, co laweta. Laweta musi być zamontowana do auta przy użyciu haka holowniczego, ponieważ nie posiada napędu. Można śmiało powiedzieć, że autolaweta to połączenie przyczepy oraz kokpitu kierowcy. Zastosowanie jest pierwszą różnicą między przyczepą a lawetą. Przyczepy, które wykorzystywane są najczęściej nie są dobre do przewozu samochodów.

Budowa lawety

Laweta ma specyficzną budowę, dzięki czemu może być używana do bezpiecznego przewozu niewielkich maszyn budowlanych, motocykli oraz samochodów osobowych. Do ciągnięcia lawety trzeba użyć odpowiednio dobranego samochodu. Laweta jest też wyposażona w hamulec pneumatyczny lub hamulec najazdowy. Oprócz tego laweta może też posiadać wyciągarkę. Jest to duże ułatwienie, gdy trzeba wyciągnąć pojazd z trudno dostępnego miejsca. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że jednym z rodzajów przyczepy jest laweta. Wykorzystywana jest przede wszystkim do transportu ładunków określonego rodzaju. Warto dodać, że różnego typu samochody są tym ładunkiem. Lawety to również lekkie konstrukcje wyprodukowane z aluminium. W sprzedaży można znaleźć modele będące platformą z najazdem oraz wyposażone w burty. Na lawecie mogą być przewożone motocykle, maszyny budowlane, samochody ciężarowe oraz osobowe. Możliwości są obecnie bardzo duże, dlatego warto z nich korzystać. Powstają różne warianty, żeby poszerzyć zakres wykorzystywania lawet.