24Cargo.pl

blog o transporcie, logistyce i motoryzacji

leasing samochodów używanych
Budownictwo

Jak działa leasing samochodów używanych?

Każdy przedsiębiorca z pewnością zdaje sobie sprawę z tego, że utworzenie firmowej floty pojazdów jest bardzo poważną inwestycją, która często potrafi mocno naruszyć budżet firmy. Na szczęście na rynku istnieje wiele rozwiązań, dzięki którym właściciel firmy nie musi wykładać gotówki w tym celu. Bardzo popularnym rozwiązaniem jest leasing samochodów używanych.

Jak działa leasing samochodów używanych?

Jeśli chodzi o leasing, to najczęściej przedsiębiorcy decydują się na korzystanie z nowych samochodów. Niemniej jednak, leasing starszych aut jest rozwiązaniem, które zyskuje obecnie na popularności. Niestety, leasing starszego auta wiąże się z nieco większym ryzykiem dla osoby korzystającej z niego. Dlatego też większość firm leasingowych wprowadza ograniczenia co do maksymalnego wieku pojazdów. Stąd też najczęściej spotykane w leasingu samochody używane mają maksymalnie 4 lata, chociaż oczywiście – zdarzają się starsze modele. Trzeba zdawać sobie sprawę jednak z tego, że im starszy pojazd, tym krótsza będzie umowa leasingowa. Także zasady leasingu mogą różnić się w zależności od tego, z jakim towarzystwem zostanie podpisana umowa

Tak naprawdę leasing pojazdów używanych niewiele różni się od leasingu samochodów fabrycznie nowych. Polega on na tym, że firma leasingowa udostępnia przedsiębiorcy samochód w zamian za to, że będzie opłacał on ustaloną z góry, comiesięczną ratę. Kiedy umowa leasingu przestanie obowiązywać, w zależności od tego, jaka forma leasingu została wybrana – przedsiębiorca może wykupić pojazd bądź też stać się jego właścicielem bez konieczności wykupu.

Na jakich warunkach odbywa się leasing samochodu używanego?

Jeśli chodzi o leasing samochodów używanych, to jego szczegółowe warunki określone są w ustaleniach podanych w umowie leasingowej. Ciężko więc określić jednoznacznie, na jakich zasadach odbywa się leasing pojazdów używanych. Wszystko zależy od tego, jaka firma go udziela.

Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że wzięcie w leasing samochodu używanego zazwyczaj wiąże się z koniecznością uiszczenia wyższej wstępnej opłaty leasingowej – wkładu własnego, który musi uiścić przedsiębiorca, podpisując umowę. Dodatkowo, zazwyczaj w przypadku samochodów z drugiej ręki występuje potrzeba zgromadzenia większej ilości dokumentów. Bardzo ważna jest bowiem historia pojazdu, jego stan techniczny, a także stan prawny.

Osoby, które chcą wziąć auto używane w leasing bardzo często zobowiązane są do dostarczenia faktury VAT. Ma ona zaświadczyć o tym, że wybrany model auta pochodzi z salonu samochodowego bądź też innej firmy leasingowej. Niektóre firmy leasingowe dopuszczają możliwość leasingowania pojazdu pochodzącego z komisu, jednak jest to rzadkość, a sam koszt leasingu może być wtedy nieco wyższy.

Podsumowując, o leasing samochodów używanych może ubiegać się każda firma – niezależnie od tego, jak długo działa na rynku. Trzeba zdawać sobie jednak sprawę z tego, że pozytywna decyzja leasingowa będzie zależała od wyniku przeprowadzonej przez firmę leasingową weryfikacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.