Strona główna
Transport
Tutaj jesteś

Jak zorganizować przewóz psa lub kota za granicę?

17 czerwca 2019 transport zwierząt za granicę

Wakacje są momentem, gdy często zastanawiamy się, co zrobić z naszym pupilem w czasie naszych wyjazdów zagranicznych. Jednym z pomysłów jest zabranie psa czy kota na rodzinny wyjazd. Jak się do tego przygotować, by uniknąć problemów, a nasz zwierzak jak najmniej przeżywał dyskomfort w trakcie podróży? 

Bez dokumentów ani rusz

Planując przewóz zwierząt za granicę musimy wiedzieć, że nasz zwierzak musi mieć mikroczip. Jest to czip wszczepiany pod skórę psa lub kota, na którym znajduję się 15 cyfr, które zawierają w sobie dane właściciela zwierzęcia (nazwisko, adres). Mikroczip musi odpowiadać standardowi ISO 11784. 

Kolejnym wymogiem, które musimy spełnić chcąc przewieźć zwierzę zagranicę, są szczepienia przeciwko wściekliźnie. Musimy pamiętać, że szczepienie wykonane po raz pierwszy u młodego zwierzęcia jest ważne dopiero po 21 dniach. Kolejne szczepienia wykonuje się co roku. Data szczepienia nie może być wcześniejsza niż data założenia mikroczipu. 

Nasz zwierzak, mimo iż posiada mikroczip, musi posiadać również paszport. Wystawia go upoważniony lekarz weterynarii. Rejestr upoważnionych lekarzy prowadzony jest przez okręgowe rady lekarsko-weterynaryjne. Koszt paszportu to około 50 złotych.

Po takim przygotowaniu naszego pupila jesteśmy gotowi do wyjazdu za granicę. No, chyba, że jedziemy do Wielkiej Brytanii, Irlandii, Finlandii, czy na Maltę. Przewóz zwierząt za granicę tych państw jest możliwy dopiero po zapewnieniu profilaktyki przeciwko tasiemcom. Profilaktyka musi zostać przeprowadzona nie wcześniej niż 120 i nie później niż 24 godziny przed wyjazdem. Teraz nasz pupil jest gotowy do drogi.

Podróż samochodem

Samochód jest najwygodniejsza formą podróżowania z psem czy kotem przede wszystkim ze względu na możliwość robienia przerw w trasie wtedy, gdy mamy na to ochotę. Odpoczynek, krótki spacer jest niezbędny w ciepłe dni. Nie można również zapomnieć o wodzie. Psy nie pocą się tak jak ludzie. Gruczoły potowe mają wyłącznie między poduszkami łap. Schładzają organizm intensywnie dysząc. Jest to jedyny sposób, w jakie pies jest w stanie się schłodzić. Dlatego to nasze zadanie dbać o temperaturę w jakiej przebywa pies oraz o dostęp do wody. 

W żadnym wypadku nie można zakładać psu kagańca materiałowego, tzw. weterynaryjnego. Jest to kaganiec, który zasłania psu cały pysk i uniemożliwi dyszenie. Jest to najprostsza droga do przegrzania organizmu, a w efekcie nawet do śmierci zwierzęcia. 

Szelki, maty, klatki, transportery

Przewóz psa za granicę musi odbywać się w zabezpieczony sposób. Do wyboru mamy szelki, pasy, maty, transportery i klatki. Jakie rozwiązanie jest najkorzystniejsze? 

Na to pytanie nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od tego jak nasz pies jest nauczony podróżować. Jeżeli całe życie jeździł przypięty pasami nie warto upychać go do klatki na tę jedną wyprawę. Zwierzak niepotrzebnie się zestresuje i może uprzykrzyć nam wyjazd. 

W przypadku zwierzęcia, które nie umie podróżować samochodem warto zabezpieczyć go w klatce bądź w transporterze. Zwierzak, który będzie miał swój kocyk, a jeszcze lepiej rzecz należącą do właściciela szybciej się uspokoi i zapadnie w sen. 

Transport kota za granicę jest możliwy wyłącznie w transporterze. Koty dużo rzadziej przyzwyczajane są do podróży. Przeważnie jest to dla nich ogromny stres. Transporter, którego ściany są kryte, zasłoni kota i ułatwi mu podróż. 

Transport zwierząt za granicę nie jest tak skomplikowany jak mogło by się wydawać. Należy się tylko do tego dobrze przygotować, a podróż może okazać się całkiem przyjemna zarówno dla nas jak i dla naszego zwierzaka.

Redakcja 24cargo

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

auto dla osoby niepełnosprawnej
transport mebli
Tesla – fenomen motoryzacyjny

Jesteś zainteresowany reklamą?