24Cargo.pl

blog o transporcie, logistyce i motoryzacji

montaż haka holowniczego
Motoryzacja

Kiedy zdecydować się na montaż haka holowniczego?

Hak holowniczy stanowi niezwykle praktyczny element wyposażenia samochodu, który może przydać się w wielu różnych sytuacjach. Osoby noszące się z zamiarem montażu haka powinny pamiętać o restrykcjach i przepisach regulujących zasady jego użytkowania.

Czym jest hak holowniczy

Hak holowniczy to nic innego jak rodzaj specyficznego zaczepu, znanego także pod nazwą sprzęgu. Haki holownicze znajdują zastosowanie w wielu różnych sytuacjach, przydając się między innymi podczas holowania pojazdu czy ciągnięcia przyczepy.

Wśród podstawowych parametrów technicznych haka holowniczego można wyróżnić między innymi uciąg maksymalny czy obciążenie pionowe. Montaż haka holowniczego może zostać przeprowadzony w większości samochodów, wyjątek stanowią jedynie niektóre modele aut hybrydowych i elektrycznych oraz samochody sportowe.

Warto pamiętać o tym, że po montażu haka holowniczego konieczną okaże się wizyta w stacji kontroli pojazdów, gdzie zbadana zostanie poprawność montażu. Oprócz tego osoba decydująca się na montaż haka holowniczego powinna pamiętać o złożeniu wniosku umożliwiającego odnotowanie wprowadzonych zmian w dowodzie rejestracyjnym pojazdu.

Montaż haka holowniczego a przepisy prawa

Według obowiązujących regulacji prawa unijnego montaż, a także parametry techniczne haków holowniczych podlegają ściśle określonym restrykcjom. Do najważniejszych wytycznych należą między innymi zapisy dotyczące średnicy kuli czy ramienia haka.

Przepisy obowiązujące w Unii Europejskiej regulują także zasady dotyczące odległości pomiędzy środkiem kuli holowniczej i zderzakiem. Warto pamiętać także o tym, żeby przed rozpoczęciem montażu haka upewnić się czy posiada on odpowiednią homologację – W Polsce potwierdzenie legalności i bezpieczeństwa haka wydawane jest przez Przemysłowy Instytut Motoryzacji.

Kiedy zdecydować się na montaż haka holowniczego?

Montaż haka holowniczego to krok, na który powinny zdecydować się wszystkie osoby, którym zależy na powiększeniu przestrzeni ładunkowej samochodu – warto pamiętać o tym, że możliwość podpięcia do auta pojemnej przyczepki przyda się podczas wielu różnych sytuacji.

Hak holowniczy to także dobre rozwiązanie dla fanów przyczep kempingowych – wyposażenie pojazdu w hak holowniczy pozwala na wygodne i swobodne zwiedzanie, ułatwiając planowanie urlopu w gronie najbliższych.

Na montaż haka w samochodzie bardzo często decydują się także właściciele firm i przedsiębiorstw budowlanych – zwiększenie pojemności samochodu oraz możliwość łatwego transportu towarów to cechy, które ceni sobie coraz większa liczba przedsiębiorców.

Montaż haka holowniczego – o czym pamiętać?

Osoby decydujące się na samodzielną instalację haka holowniczego powinny pamiętać o kilku bardzo ważnych zasadach. Po pierwsze koniecznie trzeba mieć na uwadze to, że hak holowniczy montowany jest do elementów konstrukcyjnych samochodu – trzeba podkreślić, że montaż haka nie wymaga wiercenia dodatkowych otworów czy naruszania struktury pojazdu.

Należy pamiętać również o tym, że w przypadku samochodów o zaawansowanym stopniu korozji zamontowanie haka może okazać się niemożliwe – wszelkie wątpliwości co do sposobu montażu haka najlepiej skonsultować z doświadczonym specjalistą.