24Cargo.pl

blog o transporcie, logistyce i motoryzacji

folia
Przemysł

Folia stretch – skuteczne zabezpieczenie towarów i pakunków

Transport towarów i różnego rodzaju pakunków – bez względu na to, o jakie materiały chodzi – niesie za sobą niemałe ryzyko. Wyboje na drodze, gwałtowne hamowanie kierowcy czy niekorzystne warunki atmosferyczne to tylko niektóre czynniki, które mogą doprowadzić do uszkodzenia ładunku. Aby temu zapobiec, stosuje się różne zabezpieczenia. Jednym z najpowszechniejszych jest folia stretch. Zobacz, dlaczego.

Co to jest folia stretch?

Folia stretch to rodzaj folii polietylenowej, która wyróżnia się bardzo wysoką elastycznością i rozciągliwością. Najczęściej powstaje z liniowego polietylenu o niskiej gęstości (LLDPE), w procesie określanym przez fachowców jako „cast”, a po polsku – wylew szczelinowy. Tak powstały materiał, nawinięty na rolki, znajduje bardzo szerokie zastosowanie – zarówno w warunkach przemysłowych, jak i domowych. Najpowszechniej folia stretch jest stosowana do zabezpieczania towarów w procesie logistycznym – tj. w magazynach oraz podczas ich przewożenia.

Dobrej jakości folia stretch ochroni przewożone ładunki zarówno przed uszkodzeniami mechanicznymi, jak również przed przesunięciem się na palecie oraz przed zabrudzeniem czy wilgocią. To dlatego ten materiał jest tak powszechnie stosowany w branży logistycznej.

Strecz – folia dostępna w wielu odmianach

Folia stretch jest oferowana w wielu wersjach, które różnią się między sobą:

  • rozmiarem,
  • sposobem zastosowania,
  • kolorem,
  • grubością.

Dobór odpowiedniego wariantu warunkuje zadowolenie z efektów zastosowania tego tworzywa. Podstawowy podział to ten na folie ręczne oraz maszynowe. Czym się różnią?

  • Ręczna folia stretch służy to manualnego zawijania towaru znajdującego się na paletach transportowych.
  • Folia stretch maszynowa jest wykorzystywana na magazynach, w których stosuje się specjalistyczne pakowarki.

Stretch czarny, biały i transparentny

– Zarówno w przypadku folii ręcznych, jak i maszynowych klient może wybrać kolor materiału. W standardzie jest dostępna folia stretch czarna, biała oraz transparentna. Istnieje także możliwość naniesienia na nią personalizowanego nadruku, np. logotypu firmy, a także wybarwienia folii na inny kolor – wyjaśnia ekspert z firmy COLORMARK. – Wybór określonego koloru może wynikać z preferencji estetycznych lub z wymogów związanych z przewozem konkretnych towarów. Np. niektóre z nich mogą wymagać zasłonięcia czarną folią, w celu ochrony przed działaniem promieni UV – dodaje.

Folia stretch czarna

Czarna folia stretch jest chętnie wybierana do zastosowań przemysłowych.

Jaką grubość powinna mieć strecz folia?

Grubość folii stretch należy dostosować do typu zabezpieczanego towaru. Przykładowo, jeśli owijane są artykuły o lekko obłych kształtach, bez ostrych krawędzi, można zastosować cieńszą folię. Gdy zaś ładunek obejmuje np. detale z metalu, ciężkie materiały budowlane i podobne wyroby, warto zastosować grubszą wersję. Najlepiej ustalić wybór odpowiedniego materiału z ekspertem.

Folia stretch jest dostępna na rolkach, co ułatwia jej dystrybucję – zarówno ręcznie, jak i z wykorzystaniem maszyn pakujących. Istotne jest jednak, aby przy zamówieniu precyzyjnie dopasować parametry tego materiału do zabezpieczania towarów. Warto więc skontaktować się z producentem, przedstawić swoje oczekiwania i podjąć słuszną decyzję.Poznaj ofertę colormark na Folię stretch (https://colormark.pl/sub/folia-stretch.php)