Strona główna
Budownictwo
Tutaj jesteś

Wysokościowe BHP

10 grudnia 2021 Wysokościowe BHP

Praca na wysokości wiąże się z dużą wypadkowością i niebezpieczeństwem. Żeby była bezpieczna, należy przestrzegać szeregu zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, a także należycie się zabezpieczyć. Podstawą jest porządnyamortyzator bezpieczeństwa, linka oraz dopasowana uprząż, które w razie jakichkolwiek nieprzewidzianych okoliczności mogą uratować nam nie tylko zdrowie, ale i życie. Na takim osprzęcie nie należy oszczędzać, ponieważ jest on bardzo istotny i powinien posiadać stosowne certyfikaty, które dopuszczają go do użytku w pracach wysokościowych.

Środki ochrony indywidualnej

One rzeczywiście chronią, dlatego zarówno linka, jak i amortyzator bezpieczeństwa powinny być wykonane z wysokiej klasy materiałów, które spełniają ustawowe wymagania. Jeżeli pracownik ulegnie wypadkowi, w którym dozna poważnego uszczerbku na zdrowiu lub, co gorsza, straci życie, to do odpowiedzialności zostanie pociągnięty jego pracodawca, który nie zadbał o to, żeby był w odpowiedni sposób zabezpieczony i wyposażony do wykonywania tego rodzaju obowiązków.

Koszty, jakie musi ponieść przedsiębiorca, żeby wyposażyć pracowników w amortyzatory bezpieczeństwa i resztę niezbędnego oprzyrządowania, nie są wysokie, a całość można dostać w zdecydowanej większości sklepów BHP, zarówno tych internetowych, jak i stacjonarnych. Oszczędzania na nich nie można w żaden sposób wytłumaczyć ani usprawiedliwić. Jest to obowiązek, którego każdy prowadzący działalność wymagającą prac wysokościowych powinien być po prostu świadomy.

Po co właściwie używa się amortyzatorów?

Komuś, kto się na tym nie zna, najważniejsze do prac wykonywanych na dużych wysokościach mogą wydawać się linki wraz z uprzężą. Jednakże równie istotne są amortyzatory bezpieczeństwa, które nie znalazły się w tym zestawieniu przypadkowo. Linki odpowiadają jedynie za zatrzymanie spadającego, często z dużą prędkością, pracownika. Nie mają żadnego wpływu na zniwelowanie wpływu sił dynamicznych, które na niego oddziałują, a które mogą być dlań bardzo groźne i poważnie go uszkodzić nawet w sytuacji, w której zatrzyma się wysoko nad ziemią.

Amortyzator bezpieczeństwa odpowiada za pochłonięcie wytworzonej poprzez spadanie energii i naprężeniami, które w innej sytuacji mogłyby człowieka w poważnym stopniu uszkodzić. To właśnie dzięki niemu można z takiej sytuacji wyjść właściwie bez żadnego szwanku i w dobrym zdrowiu fizycznym. Ma to również niebagatelny wpływ na psychikę osób pracujących na wysokościach, które dzięki profesjonalnym zabezpieczeniom lepiej się czują, a co za tym idzie pracują bardziej wydajnie.

Redakcja 24cargo

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Uprawnienia energetyczne
Jak wybrać odpowiedni żuraw mobilny
Wkręt Kolejowy

Jesteś zainteresowany reklamą?