Jeżeli jesteś zmęczony trudami codzienności i marzysz właśnie o relaksującej kąpieli to nie weźmiesz jej na pewno w wannie galwanicznej. Zostań jednak żeby dowiedzieć się czym jest wanna galwaniczna, do czego służy i przez kogo jest wykorzystywana. Serdecznie zapraszam do lektury.
Galwanizacja w wannie galwanicznej
Zdefiniowanie pojęcia galwanizacji pomoże nam pewniej zrozumieć rolę wanny galwanicznej, która jest centrum wydarzenia całego procesu. Galwanizacja to proces w którym dany element zostaje zanurzony w wannie galwanicznej umożliwiając pokrycie metalu różnymi powłokami. Jego celem jest zwiększenie odporności metalu na przykład na kwasy, oraz na powstawanie korozji. Galwanizacja może również zwiększyć wytrzymałość danego metalu na uszkodzenia mechaniczne lub wysoką temperaturę. W całym tym procesie kluczową rolę spełnia roztwór. Jest nim płyn elektrolityczny z jonami metalu, który osiądzie na obrabianym elemencie jako powłoka zewnętrzna. Najczęściej wykorzystuję się cynk lub chrom, którym zresztą oba te procesy (i nie tylko te) zawdzięczają swoje nazwy.
Budowa wanny galwanicznej
Wiemy już, że to nie my będziemy się kąpać w wannie galwanicznej. A więc na pewno nie znajdziemy jej na wyposażeniu zwyczajnego gospodarstwa domowego. Wanna galwaniczna jest produkowana ze stali lub odpowiedniego tworzywa, które nie ulegnie zniszczeniu, czy zniekształceniu podczas procesu galwanizacji. Wielkość wanny galwanicznej jest uzależniona od wielkości elementów, które są w niej obrabiane. Wyróżnia się wanny, które są elementami samonośnymi, bądź na stałe stanowią część określonej linii przemysłowej. Za produkcję wanien galwanicznych odpowiadają wyspecjalizowane zakłady z branży galwanicznej. Zazwyczaj produkują one wanny o standardowych, powszechnie przyjętych rozmiarach, ale są również gotowe do wyprodukowania wanny o niestandardowych gabarytach, a więc na specjalne zamówienie.
Wanna galwaniczna i specjalistyczne zakłady produkcyjne
Wannę galwaniczną znajdziemy w specjalistycznym zakładzie produkcyjnym bądź usługowym, który fachowo określa się jako galwanizernia. To właśnie tam zachodzi szereg procesów takich jak: złocenie, platynowanie, miedziowanie, niklowanie, cynkowanie, oraz chromowanie. Warto wiedzieć, że w całym procesie galwanizacji wyróżnia się różne rodzaje powłok stosowanych wedle życzenia klienta, czyli wedle otrzymanego zamówienia. Podstawowym podziałem są powłoki ze względu na sposób ich nakładania i wytwarzania. Znawcy tematu wspomną również o powłokach elektrolitowych, o powłokach osadzonych metodą chemiczną, czy też o powłokach konwersyjnych i ochronnych. Dodatkową informacją jest również to, że w zależności od rodzaju obrabiania produkuje się linie i automaty zawieszkowe, koszowe, oraz bębnowe.
Wanna galwaniczna i „kąpiel”, która się w niej dokonuje jest taka samo potrzebna jak odświeżająca kąpiel zaraz po treningu, czy po kolejnym dniu pracy. Różnica jest jednak tak, że ta pierwsza służy gospodarce, a druga naszemu komfortowi i samopoczuciu. Bez względu na okoliczności kierujmy się w życiu jakością produktów z których korzystamy. Jakość ponad ilość – cokolwiek by się nie działo!