24Cargo.pl

blog o transporcie, logistyce i motoryzacji

Motoryzacja

Używane auta – co najchętniej kupują Polacy?

Zakup samochodu na rynku wtórnym to rozwiązanie bardzo popularne wśród Polaków. Pod uwagę brana jest przede wszystkim cena, ale nie bez znaczenia są także wiek oraz marka pojazdu.

W cenie auta do 20 tys. zł

Zdecydowanie największy popyt na motoryzacyjnym rynku wtórnym w Polsce jest na samochody o wartości nieprzekraczającej 20 tys. zł. Zaledwie 6 proc. polskich kierowców deklaruje, że na samochód z drugiej ręki jest w stanie wyłożyć 30 tys. zł lub więcej. Najbardziej poszukiwane są samochody pogwarancyjne i nieco starsze (liczące średnio ok. 12-13 lat oraz starsze), gdyż w tym przypadku niższy jest po prostu koszt zakupu. Co się zaś tyczy modeli i marek, niezmiennie od wielu sezonów preferowane są w szczególności: Opel Vectra, Renault Laguna, BMW 3 Audi A3 i A4 oraz Volkswagen Passat. W zestawieniu ulubionych aut używanych Polaków znajdują się również młodsze pojazdy ze średniego segmentu: Toyota Yaris i samochody Ford (głównie Ford Fiesta).

Polacy szukają samochodów miejskich i rodzinnych

Samochody miejskie i rodzinne średniej klasy we wspomnianej powyżej cenie cieszą się największym powodzeniem z kilku powodów. Są wygodne i bardzo dobrze sprawdzają się na miejskich drogach (często zakorkowanych), a przy tym są dostępne w atrakcyjnych cenach. Wiele osób decyduje się także na zakup SUV-a bądź pojazdu klasy premium. Trend ten widoczny jest w szczególności w dużych miastach, gdzie – jak podkreślają specjaliści z serwisu Auto Plaza – nierzadko zachodzi konieczność posiadania bardziej reprezentatywnego samochodu.

Gdzie Polacy kupują używane samochody?

W Polsce używane samochody są najczęściej kupowane od osób prywatnych (zwykle w pierwszej kolejności osoby szukające auta sprawdzają, czy ktoś ze znajomych lub rodziny nie sprzedaje samochodu), ale i autokomisy nie mogą narzekać na brak klientów. Niemalże połowa nabywców na znalezienie samochodu poświęca średnio do 3. miesięcy. Oprócz korzystnej ceny dla znakomitej większości kupujących liczy się dobry, w pełni udokumentowany stan techniczny pojazdu. Nabywcom zależy również na w pełni udokumentowanym przebiegu samochodu.

https://www.autoplaza.com.pl/