Światowy przemysł osiągnął niezwykły poziom wydajności. O tym, jak niezbędne jest nam nienaganne funkcjonowanie poszczególnych gałęzi przemysłu mogliśmy się przekonać w okresie pandemii COVID-19. Skutki wielomiesięcznego zaburzenia pracy setek tysięcy zakładów produkcyjnych na całym świecie odczuwamy do dziś. Sytuację częściowo uratował fakt, że znaczna część przemysłu jest zautomatyzowana. To zasługa sukcesywnego wdrażania inteligentnych maszyn, których wykorzystanie przynosi liczne korzyści zarówno na poziomie biznesowym, jak i konsumenckim.
Inteligentne maszyny to symbol czwartej rewolucji przemysłowej
Żyjemy w erze Przemysłu 4.0, jak często określa się daleko idące zmiany w funkcjonowaniu szeroko pojętej produkcji przemysłowej. Obecna rewolucja bazuje na maksymalnym wykorzystaniu potencjału Internetu Rzeczy, w kontekście przemysłu nazywanego Przemysłowym Internetem Rzeczy (Industrial Internet of Things, czyli IIoT).
Powszechny dostęp do szybkiego Internetu umożliwił zbudowanie całych linii produkcyjnych, które mogą funkcjonować bez bieżącego nadzoru ze strony człowieka, w wielu obszarach wręcz eliminując fizyczną pracę ludzi. Inteligentne maszyny mogą się między sobą komunikować, co zapewnia ciągłość produkcji i przynosi szereg innych zalet, które omawiamy w dalszej części artykułu.
Co należy rozumieć przez „inteligentne maszyny”?
Inteligentną maszyną można nazwać dowolne urządzenie, które pracuje w sieci internetowej (wewnętrznej lub np. w chmurze obliczeniowej) i dzięki temu istnieje pole do zarządzania nim w sposób zdalny czy nawet autonomiczny.
W kontekście przemysłu o inteligentnych maszynach mówimy wtedy, gdy np. linia produkcyjna czy montażowa jest zbudowana z elementów komunikujących się ze sobą i wykonujących określone zadania w oparciu o zbierane dane.
Takie maszyny nie wymagają ręcznej obsługi, a jedynie ogólnego nadzoru ze strony ludzi. Są wyposażone w szereg zaawansowanych czujników i sterowników, dzięki którym mogą pracować w sposób ciągły i zgodny z wprowadzonymi parametrami.
Dlaczego światowy przemysł coraz mocniej stawia na automatyzację?
Przemysł 4.0 to połączenie bezkompromisowej wydajności, wysokiego poziomu bezpieczeństwa, ale też zaangażowania w obniżenie kosztów produkcji i ograniczenie jej negatywnego wpływu na środowisko. W zrealizowaniu tych – wydawałoby się przeciwstawnych – postulatów bardzo pomagają właśnie inteligentne maszyny.
Do najważniejszych korzyści wynikających z automatyzacji produkcji przemysłowej i położenia silniejszego akcentu na pracę maszyn zaliczymy:
- Maksymalny wzrost poziomu bezpieczeństwa na terenie zakładu– autonomiczne, inteligentne maszyny zastępują ludzi w tych obszarach, które rodzą wyjątkowo wysokie ryzyko wypadków przy pracy. Dzięki temu poziom bezpieczeństwa na terenie zakładu jest nieporównanie wyższy z tym, co było normą jeszcze kilkanaście lat temu.
- Wzrost wydajności– podstawowym celem automatyzacji przemysłu jest nadążanie za rosnącymi oczekiwaniami konsumpcyjnymi światowych społeczeństw. Niedawno liczba ludności przekroczyła 8 miliardów, a to stanowi coraz większe wyzwanie dla producentów, którzy muszą dostarczać nam różnego rodzaju produkty niezbędne do życia, pracy, zabawy etc. Bez automatyzacji nie byłoby mowy o nadążaniu za tymi oczekiwaniami.
- Ekologia – jednym z ważniejszych obszarów zainteresowania Przemysłu 4.0 jest ochrona środowiska. Inteligentne maszyny znakomicie wpisują się w ten trend, pozwalając ograniczyć problem marnotrawienia surowców i półproduktów. Zautomatyzowane linie produkcyjne gwarantują o wiele większą precyzję i powtarzalność.
- Oszczędności – przedsiębiorstwa, które zainwestowały w rozwiązania z dziedziny inteligentnych, autonomicznych maszyn, praktycznie z miejsca zaczęły zauważać płynącego z tego korzyści finansowe. Przykładem może być jedno z przedsiębiorstw, które po wdrożeniu rozwiązań Rockwell Automation, czołowego dostawcy systemów sterowania, zaraportowało oszczędności na poziomie około 550 000 dolarów.
Więcej o korzyściach płynących z automatyzacji przemysłu można przeczytać w artykule na stronie racontrols.pl.
Jak wdrożyć rozwiązania z dziedziny IIoT w swoim przedsiębiorstwie?
Trzeba sobie oczywiście zdawać sprawę z tego, że przejście w kierunku Przemysłu 4.0 jest procesem rozłożonym na lata i wymagającym daleko idących zmian oraz niebagatelnych inwestycji finansowych. W dłuższym horyzoncie czasowym to się z pewnością opłaci. Przedsiębiorstwa produkcyjne nie mają też innego wyjścia, jeśli chcą zachować konkurencyjność i znaleźć dla siebie miejsce na rynku.
Inwestycji w automatyzację produkcji nie można prowadzić na oślep. Niezbędne jest opracowanie konkretnego, szczegółowego planu, który będzie uwzględniać poszczególne etapy wdrażania inteligentnych rozwiązań w przedsiębiorstwie. Warto tutaj oprzeć się na doświadczeniu ekspertów z RAControls, oficjalnego dystrybutora zaawansowanych rozwiązań Rockwell Automation oraz renomowanej marki Allen-Bradley.