Płukanka do silnika to hasło, które zapewne nie raz obiło nam się o uszy. Środek ten ma za zadanie rozpuścić nagar, czyli osad, który pojawia się na ścianach komory spalania oraz na denku tłoka w silnikach spalinowych. Często czynność ta jest pomijana, co niekoniecznie jest dobrym posunięciem. Starszy olej ma już zużyte właściwości myjące i nawet na rozgrzanym silniku nie jest w stanie puścić osadów. Zaleca się płukać silnik wraz z wymianą oleju w ramach profilaktyki. Sprawdzi się również wtedy, kiedy planujemy zmienić olej na inny rodzaj.
Silnik, czyli serce twojego samochodu
Nie bez powodu silnik nazywa się potocznie sercem samochodu. Bez niego poruszanie się po drodze autem byłoby niemożliwe. Warto o niego zadbać, gdyż gwarantuje to dłuższą żywotność i poprawną pracę.
Działanie silnika, wbrew pozorom, nie jest trudne do zrozumienia. W tym artykule jednak nie będziemy rozpisywać się na temat jak to wszystko działa, ale skupimy się na tym, jak zadbać o silnik od wewnątrz. Dokładniej, chcielibyśmy podkreślić jak bardzo istotną rolę pełni płukanka do silnika podczas wymiany oleju.
Najlepsza płukanka do silnika
Na rynku znajdziemy wiele produktów które w swoim opisie gwarantują jak nalepsze oczyszczenie z zalegających osadów. Warto jednak w tym przypadku postawić na sprawdzony produkt jakim jest płukanka do silnika Engine Flush SOFT. Nie zawiera ona chlorowanych węglowodorów, dzięki czemu nie wydziela toksycznych oparów podczas jej stosowania. W jej skład wchodzą rozpuszczalniki i preparaty smarne. Usprawnia ona działanie mechanizmów podatnych na zanieczyszczenia. Co ważne, nie powoduje uszkodzeń uszczelek. Wydatek nie jest duży, a z pewnością zaowocuje w przyszłości lepszą wydajnością silnika i zaoszczędzi nam zbędnych nerwów.
Jak prawidłowo stosować płukankę do silnika?
Według zaleceń producenta, płukankę Engine Flush SOFT zaleca się stosować, wraz z wymianą oleju. Zabieg jej użycia nie należy do skomplikowanych.
- Na początku uruchamiamy i rozgrzewamy silnik do temperatury około 90°C
- Preparat wlewamy do oleju silnikowego. W przypadku kiedy maksymalny poziom płynu zostanie przekroczony, należy spuścić odrobinę oleju, aby osiągnąć wymagany poziom.
- Kolejny etap zajmie nam najdłużej, ale nawet nie musimy się dodatkowo wysilać. Należy mianowicie przejechać dystans między 200 a 500 km.
- Zużyty olej usuwamy oraz dodatkowo wymieniamy filtr oleju.
- Na sam koniec wystarczy jedynie zaaplikować nowy olej.
Wielkość dawki zależy od pojemności silnika. Jedno opakowanie jest przeznaczone na od 3 do 5 litrów oleju silnikowego. Dzięki zastosowaniu płukanki mamy pewność, że wlejemy olej do czystego silnika. Usunie ona nawet najtrudniejsze do pozbycia się nagary, laki i osady. Sposób oczyszczania jest całkowicie bezpieczny i nie należy do skomplikowanych.