24Cargo.pl

blog o transporcie, logistyce i motoryzacji

opony zimowe
Motoryzacja

3 cechy, które powinny posiadać dobrej klasy opony zimowe

Odpowiednio dobrane opony zimowe to gwarant naszego bezpieczeństwa. W sklepach znaleźć możemy wiele ich rodzajów, co dodatkowo utrudnia wybór tych najlepszej jakości. Zastanówmy się – czym powinna charakteryzować się dobra opona zimowa? Oto trzy najważniejsze cechy.

Opony zimowe – najważniejsza jest przyczepność

Pogoda zimą nie rozpieszcza. Ta pora roku oferuje cały repertuar różnych warunków atmosferycznych. Od mokrej nawierzchni, przez śliską drogę, aż po głęboki śnieg. Biorąc to wszystko pod uwagę, wysokiej jakości opony zimowe powinny być przede wszystkim przyczepne i dostosowane do błyskawicznie zmieniających się w zimę warunków. 

Podczas hamowania na śliskiej nawierzchni często usłyszeć można charakterystyczny dźwięk układu ABS. Świadczy on o słabej przyczepności opon. W takiej sytuacji pojazd, zamiast momentalnie wyhamować, nadal mknie po śliskiej nawierzchni. Jest to szczególnie często spotykane w miesiącach zimowych. Wybierając konkretny model opon należy zwrócić uwagę na ich wyniki w testach TUV SUD.

Opony zimowe – znaczenie oporu toczenia

Opór toczenia jest parametrem, który ma duże znaczenie w kontekście jakości opon. Im mniejszy opór stawiają opony, tym lepszej są jakości. W tej sytuacji należy zachować jednak równowagę pomiędzy wagą pojazdu, zużyciem energii a bezpieczeństwem. Warto postawić na opony o dłuższej żywotności i wyższych standardach bezpieczeństwa. Oczywiście idzie za tym cena, jednak na bezpieczeństwie nie należy oszczędzać.

Podczas niebezpiecznej sytuacji na drodze to właśnie opony odgrywają najważniejszą rolę. Zakup modeli o słabszej jakości wiąże się z większym zagrożeniem wypadku w przypadku sytuacji nagłej. Warto także wiedzieć, że wybór opon klasy premium może się zwrócić. Dzięki wolniejszemu zużywaniu się starczają one na dłużej. 

Opony zimowe – cicha jazda oznaką jakości 

Wiele opon zachowuje się dosyć hałaśliwie w trakcie jazdy. Warto wiedzieć, że owa hałaśliwość zmienia się w trakcie zużywania się opon. Ogumienie słabszej jakości często zmienia swoje parametry w trakcie jazdy. Dobre opony powinny być ciche w trakcie jazdy, a także nie zmieniać swoich właściwości w trakcie zużywania się. 

W przypadku opon cena jest ściśle powiązana z jakością. Tańsze ogumienie jest na ogół słabszej jakości i zużywa się szybciej. Marki premium używają do produkcji opon materiałów w dużym stopniu odpornych na ścieranie się. Warto zainwestować w droższe modele, ponieważ posłużą one dłużej. W ostatecznym rozrachunku możemy zapłacić mniej.