Uznanie technologii spawania przynosi przedsiębiorstwu wiele korzyści, między innymi pozwala być bardziej konkurencyjnym na rynku oraz wykonywać zlecenia w krótszym okresie czasu. Ponadto, jest ono niezbędne do uzyskania certyfikatów, wydawanych przez uprawnione do tego instytucje. Jak przebiega cały proces uznania technologii spawania?
Procedura krok po kroku
Procedura uznania technologii spawania jest długotrwała, jednak warto się jej podjąć, aby móc otrzymać niezbędne certyfikaty, w tym samym być bardziej konkurencyjnym na rynku. Pierwszym krokiem do uznania technologii spawania jest analiza produkcji spawalniczej. Ocenia się tutaj metodę spawania, materiał podstawowy oraz dodatkowy, wymiary elementów czy rodzaje złącz. Następnie należy wytypować złącze próbne oraz wstępnie opracować instrukcję technologiczną spawania. Bardzo istotnym elementem jest wykonanie złącza próbnego. W kolejnym etapie przechodzimy do przeprowadzenia badań niszczących i nieniszczących, których wykonanie można zlecić firmie zewnętrznej. Pozwala to zaoszczędzić sporo czasu, a także zdać się na wiedzę profesjonalistów. Przedostatnim krokiem jest wydanie protokołu kwalifikowania spawania, ostatnim natomiast opracowanie całej instrukcji technologicznej spawania. To zadanie również można zlecić podmiotowi zewnętrznemu bądź wykonać we własnym zakresie. Jak widać, procedura związana z wszelkimi formalnościami, jakich trzeba dopełnić, aby uznanie technologii technologii spawania przebiegło pomyślnie, jest dosyć długa i wymagająca. Nie sposób pominąć tutaj jakiegokolwiek aspektu, bowiem w przeciwnym razie nie uzyskamy certyfikacji, która staje się ogromnym atutem dla przedsiębiorstwa.
Uznanie technologii spawania – dlaczego warto?
Uznanie technologii spawania (https://de-tech.pl/uznanie-technologii-spawania/) jest niezbędne, jeśli zależy nam na realizowaniu rzetelnych struktur spawanych, zgrzewanych lub lutowanych oraz uzyskaniu wartościowych certyfikatów. Choć samo przeprowadzenie procedury związane jest z pewnymi kosztami, to w dłuższej perspektywie czasowej uznanie technologii spawania pozwala ograniczać koszty produkcyjne. Nie musimy bowiem przeprowadzać kolejnych analiz i badań, które wymagane są, jeśli nie posiadamy odpowiednich certyfikatów. Dla przedsiębiorstw nie bez znaczenia jest to, że dzięki uznaniu technologii spawania, stają się one bardziej konkurencyjne na rynku. Warto mieć na uwadze, że jest to znaczący atut przy ubieganiu się o różnego typu kontrakty czy zlecenia. Nad uznaniem technologii spawania powinny więc pomyśleć zarówno większe, jak i mniejsze firmy.