Regały wspornikowe to niezastąpiony element ekwipunku magazynów, dedykowany przede wszystkim do przechowywania towarów dłużycowych oraz wielkogabarytowych. Oto główne zalety takich zamysłów konstrukcyjnych.
Konstrukcja regałów wspornikowych
Regały wspornikowe to ogromnie użyteczne rozwiązanie, które pozwala na odpowiednie wykorzystanie przestrzeni magazynowej. Ich konstrukcja opiera się na słupach nośnych oraz zawieszonych na nich poziomych ramionach – tak zwanych wspornikach. Dzięki zaimplementowaniu stosownej technologii wsporniki mogą być umieszczone po obu stronach słupów, co bezkompromisowo zwiększa ilość obszaru do składowania.
Regał dłużycowy głównie stworzony jest z niezwykle mocnych stalowych dwuteowników, które są zespawane lub połączone śrubami. Belki są przykręcane, a czasami też umieszcza się je w ograniczniki zlokalizowane na ich końcówkach. Wykorzystanie pionowych stężeń daje gwarancję właściwej sztywności oraz wytrzymałości całego regału. Wszystkie komponenty półek wspornikowych powinny spełniać europejskie normy, a ponadto powinny być wcześniej poddane testom wytrzymałościowym.
Możliwości wynikające z zastosowania regałów magazynowych
Regały magazynowe znajdują spore zastosowanie w magazynowaniu różnych części. Zastosowanie odpowiedniej konstrukcji daje duże korzyści i bardzo usprawnia działanie całej firmy.
Bezpieczne magazynowanie
Materiały dłużycowe to wszystkie produkty o niestandardowych wymiarach – zazwyczaj są to produkty, których długość przekracza dwa metry. Taki rodzaj towarów jest niezwykle trudny w magazynowaniu. Regał wspornikowy umożliwi dobre, a nade wszystko bezpieczne magazynowanie przedmiotów.
Dzięki optymalnej konstrukcji i rozmieszczeniu, elementy regału są bardzo mocne – rozwiązania projektowane są tak, by każdy ze wsporników regału dłużycowego przenosił zadane obciążenie. Powinniśmy pamiętać, by łączna waga elementów przypadających na pojedyncza belkę nie przekroczyła dopuszczalnego obciążenia. Ignorowanie zaleceń producenta może mieć nieszczęśliwe skutki dotyczące nie tylko trwałości materiałów, ale także bezpieczeństwa pracowników.
Wszechstronność i funkcjonalność
Możliwości regałów dłużycowych są wielkie. W zależności od zastosowania magazynu oraz rodzaju przechowywanych rzeczy możliwa jest ich dowolna konfiguracja oraz dostosowanie wymiarów. Różne rozwiązania konstrukcyjne są tworzone na podstawie zaleceń klientów, co gwarantuje zadowolenie potrzeb każdego klienta. Zastosowanie półek wspornikowych umożliwia łatwy i szybki dostęp do przechowywanych produktów.
Możliwość przechowywania wielu produktów
Regał magazynowy dzięki swojej budowie doskonale nadaje się do magazynowania produktów różnego typu. Możliwe jest przechowywanie przedmiotów szerokich i tych o niestandardowo dużych wymiarach. Bardzo często takie półki wykorzystuje się przy składowaniu rur PCV, profili stalowych i aluminiowych, drewna oraz płyt. Odpowiednia konfiguracja zagwarantuje również możliwość umieszczania na nich części mechanicznych, a nawet całych aut.
Podział regałów wspornikowych
Regały wsporcze można podzielić na wiele sposobów. Kluczowy podział, który dotyczy wagi przechowywanych rzeczy, uwzględnia lekkie oraz ciężkie konstrukcje.
Regały lekkie
Lekkie regały wspornikowe doskonałe są do magazynowania towarów o bardzo małej masie. Takie regały zazwyczaj są niezwykle długie albo mają nietypowy kształt, a zatem dostęp oraz manewrowanie nimi będą bardzo problematyczne.
Na lekkich regałach z reguły przechowywane są produkty takie jak dłużyce wyprodukowane z tworzyw sztucznych, drewniane belki oraz rurki. Usytuowanie półek jest dowolne. Wyróżniamy konstrukcje jednostronne, umieszczane pod ścianą, oraz dwustronne, dzięki którym dostęp do produktów będzie możliwy zarówno od przodu, jak i od tyłu.
Jednym z największych atutów lekkich regałów wspornikowych jest opcja zmiany ich ułożenia w dowolnym momencie użytkowania, przez co powiększenie magazynów odbędzie się bez problemów.
Regały ciężkie
Głównym założeniem ciężkich regałów wspornikowych jest zagwarantowanie największej możliwej ilości dostępnej przestrzeni. Regał tego rodzaju zapewnia stabilną i niezawodną przestrzeń do składowania przedmiotów o większej masie, takich jak meble, listwy oraz produkty używane w budownictwie.
Podobnie jak w przypadku regałów lekkich materiały mogą być lokowane po obydwóch stronach. Możliwa jest również regulacja ramion i ich wymiarów, w zależności od konkretnych potrzeb oraz specyfiki towarów. Użycie regałów wspornikowych odbywa się poprzez wykorzystanie wózków podnośnikowych, dźwignic z belkami trawersowymi lub układnic.
Użycie ciężkich regałów dłużycowych umożliwi prosty dostęp do wszystkich przechowywanych artykułów oraz wykorzystanie całej wysokości magazynu. Konstrukcja tego typu charakteryzuje się ponadto szerokim wymiarem regulacji i wysokim bezpieczeństwem użytkowania.
Podsumowanie
Regał wspornikowy idealnie nada się do użycia w magazynach , a także jako część placu składowego. Zastosowanie rozwiązania tego rodzaju zapewni sprawne, bezpieczne , a ponadto praktyczne składowanie i operowanie różnymi towarami. Użycie tego rodzaju regału sprawi, że także towary o nietypowym rozmiarze będą niezwykle proste w składowaniu.
Dodatkowo, regał tego typu może być również ulokowany na zewnątrz zakładów produkcyjnych, co zawdzięcza wykonaniu z materiałów odpornych na korozję. Musimy pomimo tego pamiętać o odpowiednim zadaszeniu, aby udostępnić artykułom należytą ochronę przed różnymi czynnikami atmosferycznymi.