24Cargo.pl

blog o transporcie, logistyce i motoryzacji

Transport

Transport zwierząt hodowlanych

Transportowanie naraża zwierzęta hodowlane na silny stres i dyskomfort. Dlatego też przewożone zwierzęta podlegają ochronie prawnej, a warunki transportu są określone konkretnymi przepisami. O czym trzeba pamiętać, planując transport zwierząt?

Jak transportować zwierzęta?

Przede wszystkim należy wiedzieć, że w większości przypadków zwierzęta hodowlane muszą być transportowane specjalnymi pojazdami przez przewoźników posiadających odpowiednie zezwolenia na świadczenie tego rodzaju usług. Przewóz komercyjny dotyczy m.in. przewozu na targi, do rzeźni, gospodarstw oraz punktów skupu. W przypadkach, gdy transport dotyczy wymienionych celów, należy skorzystać z wykwalifikowanych firm dysponujących pojazdami przystosowanymi do przewozu zwierząt hodowlanych, posiadających niezbędne pozwolenia i certyfikaty.

Do ogólnych wymogów związanych z przewozem zwierząt należy m.in. zapewnienie bezpieczeństwa zwierzakom, ich ochrona przed warunkami meteorologicznymi, czystość pojazdu oraz obowiązek jego dezynfekcji. Ponadto wyładunek i rozładunek zwierząt powinien odbywać się z zastosowaniem specjalistycznych urządzeń do załadunku i wyładunku, które nie powodują zranienia zwierzęcia. Sam pojazd powinien cechować się natomiast odpowiednią konstrukcją w zakresie m.in. powierzchni podłogi oraz wysokości samochodu.

Jak zmniejszyć stres u zwierząt?

Należy pamiętać, że nawet najlepiej zaplanowany transport zwierząt wywołuje u nich stres. Stopień jego zminimalizowania zależy od wiedzy, stopnia fachowości przewoźnika oraz innych osób uczestniczących w tym procesie. Aby więc maksymalnie zredukować stres u zwierząt, zaleca się stosowanie odpowiedniej techniki jazdy, tj. bez gwałtownego przyspieszania i hamowania, najlepiej z równomierną, niewysoką prędkością. Ważne, aby ruch pojazdu był płynny, pozbawiony wstrząsów i wibracji. Ponadto w pojeździe powinna panować optymalna temperatura. Hałas jest jednym z czynników wywołujących stres u zwierząt, dlatego też pojazdy powinny cechować się specjalną, wyciszoną konstrukcją.

Warto mieć na uwadze, że niekorzystne czynniki podczas transportu wpływają na zwiększenie poziomu stresu u zwierząt, co może skutkować wieloma groźnymi rezultatami. Należą do nich m.in. fizyczne okaleczanie i uszkodzenia ciał, co nie tylko wywołuje ból u zwierząt, ale również obniża jakość mięsa i przydatność skór.

Profesjonalny transport zwierząt

Aby mieć więc pewność, że zwierzęta hodowlane zostanę przetransportowane w odpowiednich warunkach, należy zdecydować się na współpracę z doświadczonym, wykwalifikowanym przewoźnikiem posiadającym obowiązkowe zezwolenia. Znalezienie odpowiedniego fachowca nie jest proste. Dlatego warto skorzystać z profesjonalnej platformy transportowej Wyslij-to.pl.

Giełda ładunków umożliwia szybkie, wygodne i bezpłatne zamieszczenie zlecenia na przewóz zwierząt hodowlanych w umówionym dniu i na konkretnej trasie. Zlecenia te są regularnie przeglądane przez wykwalifikowane firmy transportowe, które mogą same zgłaszać się do klienta, proponując swą ofertę na realizację konkretnego zlecenia.