Przedsiębiorcy mając na celu redukcję kosztów w swojej firmie, decydują się niejednokrotnie na outsourcing. Dla osób niekoniecznie wiedzących o czym mowa, outsourcing jest to po prostu zlecenie firmie zewnętrznej części obowiązków, w której ta akurat się specjalizuje.
Posiadając więc działalność o charakterze produkcyjnym, często zamiast zaopatrywać się w magazyny i płacić kolosalne pieniądze za ich obsługę i utrzymanie, po prostu podejmuje się decyzję o zleceniu tych czynności firmom logistycznym. Niesie to ze sobą bardzo wiele korzyści. Warto więc zaznajomić się z informacjami na temat tego, co wchodzi w skład właśnie logistyki magazynowej.
Co to jest logistyka magazynowa?
Najprościej mówiąc, na logistykę magazynową składają się dosłownie wszystkie najważniejsze procesy dotyczące łańcucha dostaw. Należą do nich transport, składowanie całego asortymentu w odpowiednich miejscach, a także cały system zarządzania przewozem i przechowywaniem.
Wyobraźmy sobie, że produkcja naszego towaru przebiega bez przerwy. W tym celu skorzystanie z usług magazynowych jest niemalże koniecznością, o ile nie mamy hali, w której możemy to wszystko składować. Oferta logistyki magazynowej ma na celu pełną obsługę i zarządzanie dosłownie każdą czynnością odbywającą się na linii przewóz-magazyn. Początkowo towar jest ładowany na samochody ciężarowe w jak najbardziej oszczędny sposób. Przed załadunkiem każda paczka wpisywana jest do bazy danych i odpowiednio etykietowania po to, aby nic nie mogło zginąć w trasie. Po dostarczeniu na magazyn, cały towar jest kolejno umieszczany na regałach, których typ określa się na podstawie wymagań klienta i specyfikacji produktów. Wszystkie informacje odnośnie nawet najmniejszej paczki zawarte są w bazie danych i usuwa się je dopiero wtedy, kiedy opuszczą magazyn.
Dodatkowe usługi w zakresie logistyki magazynowej
W celu pozyskania większej liczby klientów, logistyka magazynowa regularnie poszerza swoją ofertę. Sam transport i przechowywanie niejednokrotnie nie wystarcza, a wymagania zakładów produkcyjnych stale rosną. Z tego względu wprowadza się wiele innowacyjnych rozwiązań, takich jak chociażby konfekcjonowanie (co-packing) czy przeładunek towarów (cross docking).
Ponadto, już niemalże standardową usługą firm logistycznych stało się etykietowanie towarów, ich przepakowywanie i umieszczanie w pudełkach sprzedażowych, a także foliowanie zabezpieczające przed uszkodzeniem. Trzeba wspomnieć także o pomocy z dokumentami i fakturami. Decydując się na korzystanie z usług logistyki magazynowej nie musimy martwić się praktycznie o nic, ponieważ wszystko zostanie za nas załatwione przez osoby z zewnątrz.
Jakie są cele logistyków magazynowych?
Bycie dobrym logistykiem cechuje się umiejętnością ekonomicznej pracy. W przypadku magazynów, logistycy dążą do jak najbardziej precyzyjnego zagospodarowania przestrzeni. Nie jest to jednak jedyna czynność, którą się zajmują. To właśnie oni są odpowiedzialni za prace operatorów na magazynach i wyznaczanie dla nich zadań. Interesuje ich również wykorzystywany sprzęt i jego zużycie.
Oczywiście, istotny jest również sposób przechowywania towaru. Dobry logistyk musi wiedzieć, gdzie ustawić towar, który może szybko opuścić magazyn.