Transport to z definicji przewóz towarów bądź ludzi z miejsca odbioru do miejsca docelowego. Może dzielić się na krajowy bądź międzynarodowy. Łatwo się więc domyślić, że transportem międzynarodowym określamy ten obejmujący przestrzeń poza granicami naszego kraju. Na pierwszy rzut oka nie ma tu nic, co mogłoby wydawać się skomplikowane. Jako osoby prywatne owszem, możemy w taki sposób intepretować tę definicję.
Sprawa wygląda jednak nieco inaczej w kontekście przewozu towarów za granicę. Wbrew pozorom, nie każdy przewóz do innego kraju oznacza od razu transport międzynarodowy. W poniższym wpisie opowiemy o tym, co powszechnie rozumie się poprzez termin przewozu międzynarodowego oraz wyjaśnimy, co odróżnia go od wewnątrz-wspólnotowego.
Transport międzynarodowy – czym się charakteryzuje?
Polska należy do grupy krajów Unii Europejskiej. Sam ten fakt wiele wnosi do branży transportowej i reguluje sporą część ustaw jej dotyczących. Najważniejszą rzeczą, o której powinno się wiedzieć jest, iż przewóz towarów bądź ludzi na teren innego państwa członkowskiego UE nie jest określany prawnie jako transport międzynarodowy. W takim przypadku, realizacja usługi opiera się na zasadach transportu wewnątrz-wspólnotowego. Czym jest więc transport międzynarodowy?
Z zaawansowanej definicji wynika, że tym rodzajem transportu określa się usługę, której miejscem docelowym jest państwo nieuczestniczące w strukturach Unii Europejskiej. To samo tyczy się oczywiście drogi powrotnej. Często pojawia się również pytanie dotyczące tego, jak traktuje się przewóz między krajami UE, przebiegający przez państwo nienależące do wspólnoty. Otóż, w dalszym ciągu jest to transport wewnątrz-wspólnotowy, tyle że z opcją tranzytu.
Od czego zależy stawka transportu międzynarodowego?
Z reguły, wycena transportu międzynarodowego nie jest łatwa to sporządzenia. Dlatego zaleca się konsultację z firmą przewozową odnośnie organizacji nieco szybciej, ażeby wszystko zostało uwzględnione i w pełni przemyślane. Wycena odbywa się głównie na podstawie dobranego zestawu pojazdów, charakterystyki terenu oraz oczywiście gabarytów ładunku. To właśnie dlatego na stronach internetowych przewoźników nie ma uwzględnionego konkretnego cennika. Takie firmy podchodzą do swoich klientów w sposób indywidualny i nie zawyżają sztucznie stawek.
Rodzaje transportu międzynarodowego
Trzeba przyznać, że rodzajów transportu międzynarodowego jest sporo. Główny podział występuje przeważnie ze względu na przestrzeń, w jakiej odbywa się transport. Mowa tutaj o odmianie lądowej, morskiej i powietrznej. Zakładając jednak, że mamy do czynienia z transportem drogowym, tutaj też trzeba wyróżnić kilka ważnych odmian, zależnych od rodzaju ładunku. Drogą można zorganizować przewóz drobnicowy, chłodniczy, niebezpieczny czy ponadnormatywny. Każda z tych opcji wymaga indywidualnego podejścia i jest organizowana względem różnych wytycznych. Zdecydowanie największym rygorem odznacza się transport ponadnormatywny i ADR, choć w kontekście przewozu żywności w chłodni także jest konieczne zadbanie o wiele ważnych czynników.