Zakup samochodu na rynku wtórnym to rozwiązanie bardzo popularne wśród Polaków. Pod uwagę brana jest przede wszystkim cena, ale nie bez znaczenia są także wiek oraz marka pojazdu.
W cenie auta do 20 tys. zł
Zdecydowanie największy popyt na motoryzacyjnym rynku wtórnym w Polsce jest na samochody o wartości nieprzekraczającej 20 tys. zł. Zaledwie 6 proc. polskich kierowców deklaruje, że na samochód z drugiej ręki jest w stanie wyłożyć 30 tys. zł lub więcej. Najbardziej poszukiwane są samochody pogwarancyjne i nieco starsze (liczące średnio ok. 12-13 lat oraz starsze), gdyż w tym przypadku niższy jest po prostu koszt zakupu. Co się zaś tyczy modeli i marek, niezmiennie od wielu sezonów preferowane są w szczególności: Opel Vectra, Renault Laguna, BMW 3 Audi A3 i A4 oraz Volkswagen Passat. W zestawieniu ulubionych aut używanych Polaków znajdują się również młodsze pojazdy ze średniego segmentu: Toyota Yaris i samochody Ford (głównie Ford Fiesta).
Polacy szukają samochodów miejskich i rodzinnych
Samochody miejskie i rodzinne średniej klasy we wspomnianej powyżej cenie cieszą się największym powodzeniem z kilku powodów. Są wygodne i bardzo dobrze sprawdzają się na miejskich drogach (często zakorkowanych), a przy tym są dostępne w atrakcyjnych cenach. Wiele osób decyduje się także na zakup SUV-a bądź pojazdu klasy premium. Trend ten widoczny jest w szczególności w dużych miastach, gdzie – jak podkreślają specjaliści z serwisu Auto Plaza – nierzadko zachodzi konieczność posiadania bardziej reprezentatywnego samochodu.
Gdzie Polacy kupują używane samochody?
W Polsce używane samochody są najczęściej kupowane od osób prywatnych (zwykle w pierwszej kolejności osoby szukające auta sprawdzają, czy ktoś ze znajomych lub rodziny nie sprzedaje samochodu), ale i autokomisy nie mogą narzekać na brak klientów. Niemalże połowa nabywców na znalezienie samochodu poświęca średnio do 3. miesięcy. Oprócz korzystnej ceny dla znakomitej większości kupujących liczy się dobry, w pełni udokumentowany stan techniczny pojazdu. Nabywcom zależy również na w pełni udokumentowanym przebiegu samochodu.