Strona główna
Motoryzacja
Tutaj jesteś

Przesiadka z samochodu na rower. Czy silnik spalinowy do roweru to dobry pomysł?

15 kwietnia 2022 silnik spalinowy do roweru


Rosyjski atak na Ukrainę powoduje wzrost cen energii z paliw kopalnych. Strach przed niedoborami energii i spekulacje napędzają spiralę cen. W konsekwencji koszty ogrzewania, elektryczności i benzyny coraz bardziej obciążają gospodarstwa domowe. Czy silnik spalinowy do roweru to dobry pomysł w obecnej sytuacji? Czy lepiej wybrać rower tradycyjny lub elektryczny?

Przesiadka z samochodu na rower

Nie tylko dlatego, że nadeszła wiosna i znowu robi się cieplej, przesiadka z samochodu na rower lub rower elektryczny jest obecnie najbardziej oczywistą ze wszystkich alternatyw. Dzięki temu można przeciwstawić się rosnącym cenom benzyny i być mobilnym, a do tego przyjaznym dla środowiska. Rower z silnikiem spalinowym nie jest obecnie najlepszym pomysłem.

Rowery odzyskały popularność, której prawdopodobnie nigdy wcześniej nie doświadczono. Pandemia dodatkowo podsyciła sprzedaż rowerów.

Samochód jest zbyt często używany do niepotrzebnych podróży

Wiele osób spędza w samochodzie dużą część swojego życia. W większości przypadków jednak pokonywane są odległości, które można odbyć na nogach lub na rowerze. Samochód nie zawsze jest potrzebny. Około 40 do 50 procent podróży samochodowych odbywa się na trasach o długości poniżej pięciu kilometrów.

Z tego powodu samochód często nie jest efektywnie eksploatowany, co może szkodzić środowisku i klimatowi. Krótsze odległości można zwykle łatwo pokonać pieszo lub rowerem.

Przesiadka z samochodu na rower

Jeśli od dłuższego czasu nie jeździłeś na rowerze, przed zmianą powinieneś się z nim zapoznać. Mówi się, że nigdy się nie zapomina, jak jeździć na rowerze, ale każdy rower jest inny i bezpieczeństwo powinno być na pierwszym miejscu.

Nie zaszkodzi również skonsultować się z lekarzem przed dokonaniem zmiany. Może doradzić, czy kupić normalny rower, elektryczny czy z silnikiem spalinowym.

Jaki rower wybrać?

Rowerzyści mają ogromny wybór. Jednak różne czynniki mogą ułatwić wybór odpowiedniego roweru.

Jeśli chcesz korzystać z roweru, aby dojeżdżać nim do pracy, powinieneś uzależnić wybór pojazdu od odległości do miejsca pracy. Jeśli miejsce pracy jest oddalone tylko o pięć do dziesięciu kilometrów, niekoniecznie musi to być rower elektryczny. Na dystansach od 30 kilometrów rower elektryczny jest oczywiście korzystniejszy. Należy również wziąć pod uwagę ułożenie terenu i komfort jazdy.

Jak dbać o bezpieczeństwo i komfort jazdy?

Oprócz odpowiedniego roweru powinieneś mieć również odpowiedni sprzęt do jazdy. Najważniejszym elementem wyposażenia jest prawdopodobnie kask rowerowy.

Powinien dobrze chronić głowę w razie wypadku. Kask może ochronić przed wypadkiem tylko raz. Po wypadku kask należy zawsze wymienić na nowy.

Na dłuższe dystanse polecana jest również odzież oddychająca i pochłaniająca pot. Na deszczową pogodę należy zabrać ze sobą odpowiednią kurtkę i chronić spodnie.

Aby móc wygodnie pedałować, jako obuwie zaleca się raczej płaskie buty o niezbyt głębokim profilu.

Rower czy samochód do codziennego użytku?

Są obszary, w których rower nie ma większego sensu. Każdy, kto mieszka daleko, jest uzależniony od samochodu na dobre i na złe. Jednak krótsze dystanse można z powodzeniem pokonać na dwóch kołach.

Ci, którzy opanują dojazdy rowerem, oszczędzają czas i nie muszą szukać miejsc parkingowych.
Jazda na rowerze utrzymuje ciało w dobrej kondycji i może przeciwdziałać problemom sercowo-naczyniowym. Rower jest znacznie tańszy w utrzymaniu niż samochód.

Redakcja 24cargo

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Adaptacja skrzyni ZF w BMW
skup aut Gdańsk
herbicydy

Jesteś zainteresowany reklamą?