Stoisz przed koniecznością przeniesienia pojedynczych maszyn (np. budowlanych, przemysłowych) lub też linii produkcyjnej czy całego zakładu? To ogromne i skomplikowane przedsięwzięcie – niezależnie od tego, czy chodzi o relokację w ramach tego samego budynku, czy też na drugi koniec kontynentu. Nie warto ryzykować popełnienia kosztownych błędów – istnieją firmy wyspecjalizowane w transporcie maszyn i obsłudze całego procesu relokacji. Dowiedz się, dlaczego warto skorzystać z usług jednej z nich.
Relokacja maszyn – od czego zacząć?
Relokacja maszyn to znacznie więcej niż przeprowadzka. Ciężkie, duże, a zazwyczaj również delikatne i kosztowne elementy wymagają odpowiedniego podejście do zagadnień związanych z transportem. Ponadto relokacja maszyn przemysłowych zwykle musi odbywać się sprawnie, aby możliwe było jak najszybsze podjęcie przez nie pracy w miejscu docelowym. Dlatego najważniejszym etapem całej procedury jest planowanie. Uwzględnia ono harmonogram prac, a także ustalenia dotyczące:
- bezpiecznego demontażu maszyn,
- ich odpowiedniego zabezpieczenia do przewozu,
- bezpiecznego załadunku i rozładunku – oraz potrzebnego sprzętu,
- transportu maszyn – w tym wymaganych pojazdów,
- ponownego montażu w miejscu docelowym – z uwzględnieniem tamtejszych warunków i specyfiki.
Bez odpowiedniej wiedzy i doświadczenia bardzo trudno zaplanować transport maszyn przemysłowych w taki sposób, by odbył się on sprawnie i bezpiecznie. Dlatego pomoc fachowców, takich jak firma Inrel, jest zwykle nieoceniona przy tego typu zadaniach. Sprawdź: https://inrel.pl/.
Transport maszyn przemysłowych, budowlanych, rolniczych – jak to się robi?
Nie masz pojęcia, jak w praktyce zabrać się do transportu maszyn? Nic dziwnego – to bardzo wymagający, wieloetapowy proces. Dlatego właśnie warto powierzyć go specjalistom. W zależności od tego, czy w grę wchodzi transport maszyn rolniczych, budowlanych, czy też przemysłowych, jest on realizowany nieco inaczej – zawsze jednak z uwzględnieniem kilku aspektów. Może wymagać na przykład:
- odizolowania i odpowiedniego przygotowania miejsca demontażu maszyn – w tym zabezpieczenia przestrzeni i wyłączenia z użytku sąsiadujących urządzeń, a także zabezpieczenia pracowników;
- dokonania pomiarów dokładności geometrycznej przed i po relokacji;
- dokonania dokładnych pomiarów odległości komponentów składowych koniecznych do prawidłowej obsługi maszyny;
- opróżnienia zbiorników i dokładnego oczyszczenia maszyn;
- demontażu i opisania elementów rozłącznych;
- zapakowania części maszyn w odpowiedni sposób, z uwzględnieniem stosowanej formy transportu (np. specjalnego zabezpieczenia do transportu morskiego);
- sporządzenia szczegółowej dokumentacji relokacji, w tym spisu przewożonych elementów;
- załadunku i zabezpieczenie elementów do relokacji z uwzględnieniem wymagań specjalnych;
- przygotowania miejsca docelowego – wyznaczenia miejsca montażu maszyny, sprawdzenia i dostosowania dostępności mediów niezbędnych do jej działania, sprawdzenia nośności i stanu technicznego podłoża.
Odpowiednie doświadczenie i wiedza umożliwiają bezbłędną realizację wszelkich prac, a tym samym bezpieczny i terminowy transport maszyn, bez względu na ich rodzaj czy skalę przedsięwzięcia.
Sprzęt do transportu maszyn
Niezależnie od tego, czy chodzi o transport maszyn budowlanych, rolniczych, czy też przemysłowych, konieczne jest jego dokładne zaplanowanie. Chodzi tu m.in. o dobór pojazdów o właściwych gabarytach i parametrach. Niezwykle ważny jest również sprzęt do transportu maszyn, ich załadunku oraz rozładunku. Zwykle wykorzystuje się w tym celu wózki widłowe, podnośniki oraz rolki powietrzne. Dzięki nim wykonanie nawet pozornie niewykonalnych zadań staje się proste. Odpowiednia infrastruktura to jednak coś, czego brakuje większości podmiotów zmuszonych do przetransportowania swoich maszyn. Dlatego optymalnym rozwiązaniem jest zatrudnienie specjalistów, którzy dysponują nie tylko know-how, ale również odpowiednim wyposażeniem.