24Cargo.pl

blog o transporcie, logistyce i motoryzacji

czyszczenie laptopa
Przemysł

Jak wyczyścić laptopa? Poradnik krok po kroku

Masa osób posiada laptopy. Mimo, że kupno komputera jest bardziej opłacalne, laptop można przenosić, co dla niektórych jest znacznym ułatwieniem, i umożliwia im pracę dosłownie wszędzie, z każdego zakątka świata. Czytając dzisiejszy artykuł dowiesz się jak odpowiednio wyczyścić laptopa

Przygotowanie do czyszczenia – dlaczego warto?

Jednak nie tylko pracę, często laptopa używamy do oglądania filmów, seriali czy grania w gry komputerowe. Przy tych ostatnich właśnie, laptop często się grzeje, co może mu bardzo zaszkodzić jeśli go nie czyścimy. Czyszczenie laptopa jest niemal konieczne, żeby nasze urządzenie przeżyło dłużej niż rok, i żeby było w dobrym stanie. Wiele osób jednak nie wie, jak się do tego zabrać. Jeżeli boimy się, że coś uszkodzimy lub nie mamy czasu, warto oddać laptop do serwisu. Tam nam go profesjonalnie wyczyszczą, jednak koszt będzie o wiele większy, niż jakbyśmy robili to sami. Jeśli jednak nie boimy się ryzyka ( które mimo wszystko nie jest duże), możemy go sami wyczyścić.

Początki czyszczenia – od czego zacząć

  • Pierwszym krokiem jak wyczyścić laptopa będzie oczyszczenie jego zewnętrznej strony. Laptopa musimy przede wszystkim wyłączyć i odłączyć od niego wszelkie urządzenia, takie jak myszki, słuchawki itp. .
  • Jeśli już to zrobiliśmy, laptopa należy odwrócić i potrząsać nim, aż spod klawiatury wypadną wszystkie okruchy. Wilgotną ścierką wycieramy ekran, touch pada i klawiaturę. Ubrudzenia, które zagnieździł się pod klawiaturą najlepiej wyczyścić sprężonym powietrzem i pędzelkiem. Następnym krokiem będzie wyczyszczenie matrycy. Do tego warto wykorzystać specjalny płyn do czyszczenia ekranów.
  • Należy zwrócić szczególną uwagę na to, żeby nie spryskiwać ekranu bezpośrednio płynem. Istnieje wtedy ryzyko, że płyn przedostanie się pod ekran i spowoduje szkody, których możliwe że nie będziemy w stanie naprawić. Jeśli chodzi o porty USB, najlepiej przeczyścić je sprężonym powietrzem. Kolejnym krokiem, najtrudniejszym ze wszystkich będzie czyszczenie laptopa od środka. Nie jest zalecane czyszczenie kurzu na częściach sprężonym powietrzem, ponieważ w taki sposób możemy wszystko pogorszyć i kurz wepchnąć głębiej laptopa.

Czyszczenia laptopa – o czym warto pamiętać?

Jak wyczyścić laptopa? Warto również pamiętać, że czyszczenie laptopa to nie tylko wyczyszczenie wentylatorów i radiatorów. Bardzo wskazana jest także wymiana pasty termoprzewodzącej na karcie graficznej, mostku północnym i procesorze. W niektórych modelach zaleca się też czyszczenie łożyska wentylatora i nałożenie nowego smaru silikonowego. Czyszczenie laptopa od środka jest bardzo trudne, więc jeśli nie jesteśmy pewni swoich umiejętności, warto oddać go do serwisu. Tam wyczyszczą go dla nas profesjonaliści, którzy niczego nie zepsują, a nawet jeśli, to otrzymamy odpowiednią rekompensatę.

Jak wyczyścić laptopa – podsumowanie

Regularne czyszczenie laptopa to prosty sposób na przedłużenie jego żywotności i poprawienie komfortu pracy. Pamiętaj jednak, że każde czyszczenie powinno być przeprowadzane z ostrożnością, aby nie uszkodzić delikatnych komponentów. Jeżeli zauważysz, że w Twoim laptopie gromadzi się bardzo dużo kurzu, lub masz problemy z przegrzewaniem, warto zwrócić się do profesjonalistów. Czyścisz swoje urządzenia regularnie, dbasz o swoje zdrowie, a Twój sprzęt będzie Ci służył przez wiele lat.