Strona główna
Budownictwo
Tutaj jesteś

Jak działa leasing samochodów używanych?

15 kwietnia 2022 leasing samochodów używanych


Każdy przedsiębiorca z pewnością zdaje sobie sprawę z tego, że utworzenie firmowej floty pojazdów jest bardzo poważną inwestycją, która często potrafi mocno naruszyć budżet firmy. Na szczęście na rynku istnieje wiele rozwiązań, dzięki którym właściciel firmy nie musi wykładać gotówki w tym celu. Bardzo popularnym rozwiązaniem jest leasing samochodów używanych.

Jak działa leasing samochodów używanych?

Jeśli chodzi o leasing, to najczęściej przedsiębiorcy decydują się na korzystanie z nowych samochodów. Niemniej jednak, leasing starszych aut jest rozwiązaniem, które zyskuje obecnie na popularności. Niestety, leasing starszego auta wiąże się z nieco większym ryzykiem dla osoby korzystającej z niego. Dlatego też większość firm leasingowych wprowadza ograniczenia co do maksymalnego wieku pojazdów. Stąd też najczęściej spotykane w leasingu samochody używane mają maksymalnie 4 lata, chociaż oczywiście – zdarzają się starsze modele. Trzeba zdawać sobie sprawę jednak z tego, że im starszy pojazd, tym krótsza będzie umowa leasingowa. Także zasady leasingu mogą różnić się w zależności od tego, z jakim towarzystwem zostanie podpisana umowa

Tak naprawdę leasing pojazdów używanych niewiele różni się od leasingu samochodów fabrycznie nowych. Polega on na tym, że firma leasingowa udostępnia przedsiębiorcy samochód w zamian za to, że będzie opłacał on ustaloną z góry, comiesięczną ratę. Kiedy umowa leasingu przestanie obowiązywać, w zależności od tego, jaka forma leasingu została wybrana – przedsiębiorca może wykupić pojazd bądź też stać się jego właścicielem bez konieczności wykupu.

Na jakich warunkach odbywa się leasing samochodu używanego?

Jeśli chodzi o leasing samochodów używanych, to jego szczegółowe warunki określone są w ustaleniach podanych w umowie leasingowej. Ciężko więc określić jednoznacznie, na jakich zasadach odbywa się leasing pojazdów używanych. Wszystko zależy od tego, jaka firma go udziela.

Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że wzięcie w leasing samochodu używanego zazwyczaj wiąże się z koniecznością uiszczenia wyższej wstępnej opłaty leasingowej – wkładu własnego, który musi uiścić przedsiębiorca, podpisując umowę. Dodatkowo, zazwyczaj w przypadku samochodów z drugiej ręki występuje potrzeba zgromadzenia większej ilości dokumentów. Bardzo ważna jest bowiem historia pojazdu, jego stan techniczny, a także stan prawny.

Osoby, które chcą wziąć auto używane w leasing bardzo często zobowiązane są do dostarczenia faktury VAT. Ma ona zaświadczyć o tym, że wybrany model auta pochodzi z salonu samochodowego bądź też innej firmy leasingowej. Niektóre firmy leasingowe dopuszczają możliwość leasingowania pojazdu pochodzącego z komisu, jednak jest to rzadkość, a sam koszt leasingu może być wtedy nieco wyższy.

Podsumowując, o leasing samochodów używanych może ubiegać się każda firma – niezależnie od tego, jak długo działa na rynku. Trzeba zdawać sobie jednak sprawę z tego, że pozytywna decyzja leasingowa będzie zależała od wyniku przeprowadzonej przez firmę leasingową weryfikacji.

Redakcja 24cargo

Może Cię również zainteresować

leasing samochodów używanych

Jak działa pomoc drogowa?

15 kwietnia 2022

Potrzebujesz więcej informacji?