Praca kierowcy pojazdu ciężarowego może polegać na prowadzeniu i obsłudze różnych rodzajów pojazdów o masie dopuszczalnej powyżej 7,5 tony. Kierowca posiadający uprawnienia do prowadzenia pojazdów ciężarowych, czyli prawa jazdy kategorii C + E może także pracować w firmie przyjmującej zlecenia na wywrotki.
Czym jest wywrotka?
Wywrotka to nic innego jak pojazd ciężarowy, składający się z ciągnika oraz wagonu ze skrzynią ładunkową. Wywrotki przewożą materiały sypkie, takie jak: piach, żwir, kamień, cement, gruz itp.
Aby móc podjąć pracę na wywrotce trzeba pomyślnie zdać egzamin w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego na kategorię C + E.
Na rynku istnieje wiele firm transportowych, realizujących mniejsze i duże zlecenia transportowe wywrotki. Mogą to być firmy budowlane, posiadające własne zaplecze floty, jednakże zazwyczaj korzystają one z usług spedycji. Transport materiałów budowlanych może odbywać się po kraju jak i międzynarodowo.
Transport wywrotką
Transport odbywa się za pośrednictwem spedycji. To spedycja organizuje ładunki i zleca wykonanie transport zatrudnionym kierowcom. Spedycja ma za zadanie ustalić miejsce załadunku towaru i jego rozładunku. Dokładne dane adresowe dostarczane są do kierowcy, który zarówno w transporcie krajowym jak i międzynarodowym musi dostarczyć produkt do odbiorcy i rozładować wywrotkę. Rozładunek tego typu pojazdu ciężarowego polega na otwarciu klapy wagonu i zasypaniu zawartości w wyznaczone miejsca miejsce. Zsypy mogą wyglądać różnie, np.: towar zsypuje się do wcześniej przygotowanego wykopu na budowie lub do zsypów umiejscowionych w gruncie, poprzez kratę umieszczoną w ziemi.
Praca kierowcy wywrotki
Warto też wiedzieć kilka podstawowych informacji, na temat pracy kierującego takim pojazdem. Zlecenia na wywrotki, tak jak inne transporty, są wykonywane według przepisów prawa. Każdy samochód ciężarowy, czyli także wywrotka, posiada tachograf – urządzenie zapisujące wszystkie dane o czasie pracy i czasie jazdy danego kierowcy.
Kierowca więc nie może pozwolić sobie na więcej niż 9 godzin jazdy, lub 10 godzin jazdy, ale tylko dwa razy w tygodniu. Po upływie maksymalnie 4,5 godziny jazdy kierowca zmuszony jest zrobić minimum 45 minut pauzy. Po upływie kolejnych 4,5 godzin jazdy kierowca ma obowiązek zakończyć jazdę i wykonać minimum 9- cio godzinny odpoczynek. Czas pracy kierowcy, z wyłączeniem samej jazdy, przeznaczony na załadunku i rozładunki, to maksymalnie 13 godzin lub ewentualnie 15, traktowane jako skrócona przerwa.
Jak zamówić transport?
Aby prywatnie zamówić transport materiałów wywrotką, można zgłosić się do spedycji lub do samego przewoźnika. Zlecenia transportowe wywrotki to obecnie często zamawiane usługi na pojazdy ciężarowe. Wynajmowane wywrotki mogą mieć stałe zlecenia, lub pracować na tzw. przerzutach – w tym wypadku zazwyczaj na trasach międzynarodowych.
Należy pamiętać aby swoje zlecenia powierzać firmie transportowej posiadającej licencję, lub spedycji, która także posiada uprawnienia transportowe.