Współczesny przemysł i logistyka coraz chętniej sięgają po zdobycze technologii, także w jej najnowocześniejszych, najbardziej zaawansowanych przejawach. Przestrzenie magazynowe podbijane są obecnie już nie tylko przez wielofunkcyjne roboty czy zdalnie sterowane linie produkcyjne, lecz również rzeczywistość rozszerzoną (AR). Technologia ta, choć wciąż nieco niszowa, niesie obiecujące perspektywy dla funkcjonowania magazynów przyszłości. Sprawdź, co należy wiedzieć o rozszerzonej rzeczywistości oraz jak obecnie jest ona wykorzystywana w nowoczesnych przestrzeniach składowania.
Czym jest rzeczywistość rozszerzona (AR)?
Rzeczywistość rozszerzona (ang. augmented reality, AR) to technologia, która łączy świat rzeczywisty z wirtualnym. Najczęściej polega ona na nakładaniu wirtualnych filtrów, grafiki 2D lub 3D albo innych elementów generowanych komputerowo na obraz pochodzący z rzeczywistości. By technologia ta mogła działać, potrzebny jest stały dostęp do kamery zbierającej informacje o obiektach w polu widzenia oraz programu, który analizuje obraz i wyświetla odpowiednie elementy w określonych miejscach.
Technologia AR często bywa mylona z VR (ang. virtual reality). W tym drugim przypadku mamy jednak do czynienia z rzeczywistością wirtualną, czyli taką w całości generowaną komputerowo. Rzeczywistość rozszerzona może być stosowana w wielu obszarach życia — służy zarówno do rozrywki, jak i pracy. Przekładem na drugie z tych zastosowań mogą być urządzenia AR używane w magazynach, centrach dystrybucyjnych czy innych przestrzeniach logistycznych i przemysłowych.
Rzeczywistość rozszerzona (AR) w magazynach
Rozwój technologii przemysłowych w ostatnich dekadach jest silnie związany z osiągnięciami na polu technologii informacyjnych. W halach magazynowych i centrach dystrybucji coraz częściej pojawiają się sztuczna inteligencja, urządzenia typu wearables, big data czy uczenie maszynowe. Nowoczesne magazyny pełne są rozwiązań integrujących ze sobą różne technologie w celu maksymalizacji produktywności pracy i wydajności obiektu. Zaawansowane obiekty tego rodzaju buduje na przykład firma Panattoni — więcej informacji o tym deweloperze znajdziesz na stronie https://panattonieurope.com/pl-pl.
Niedawno do przestrzeni logistycznych i przemysłowych zawitała także rzeczywistość rozszerzona. W obecnym kształcie technologia ta wykorzystywana jest w postaci okularów z funkcją AR. Ten z pozoru prosty gadżet oferuje jednak bardzo wiele możliwości.
Okulary z funkcją rzeczywistości rozszerzonej
Jak już wspomnieliśmy, technologia AR polega na nakładaniu elementów generowanych komputerowo na obraz pochodzący z rzeczywistości. By móc oglądać zmodyfikowany obraz, potrzebne jest urządzenie wyposażone w kamerę oraz mikrokomputer. Może to być ekran smartfona lub zaawansowanej kamery, a mogą być to także półprzezroczyste okulary zakładane tak, jak ich tradycyjne pierwowzory.
Rozszerzona rzeczywistość w tej formie daje szerokie spektrum możliwości. Najczęściej jest wykorzystywane jako sposób na ułatwienie codziennych zadań pracownikom. Okulary AR mogą na przykład wyświetlać trasę dojścia do konkretnej lokalizacji w magazynie i wskazać regał oraz półkę, na której znajduje się pożądany produkt. Dzięki połączeniu rozszerzonej rzeczywistości ze skanerem i sztuczną inteligencją taka technologia może także rozpoznawać aktualnie oglądany przez pracownika przedmiot i wyświetlać niezbędne informacje na jego temat. Okulary mogą również okazać się przydatne we wdrażaniu nowych magazynierów, pomagając im odnaleźć się w przestrzeni hali.