Wymiana instalacji wodno-kanalizacyjnej wymaga nie tylko kierunkowej wiedzy, ale także odpowiedniego sprzętu. Aby móc sprawnie pracować, dobrze jest wyposażyć się w szereg narzędzi ręcznych, dzięki którym proces przebiegnie sprawnie i bez zbędnych komplikacji. Jeśli zastanawiasz się nad skompletowaniem narzędzi niezbędnych do montażu rur – sprawdź nasz poradnik.
Narzędzia właściwe
Bez względu na to, czy nowa instalacja zostanie umiejscowiona w miejscu starej, czy zdecydujemy się utworzyć nowe koryta w innych punktach – czeka nas kucie. Porządna wiertarka pomoże działać stosunkowo sprawnie, dlatego warto dobrać taką o mocy dedykowanej cięższym pracom budowlanym. Kiedy już powstaną bruzdy odpowiadające rozmiarom naszych rur, konieczne jest usunięcie nadmiaru gruzu i oczyszczenie miejsca pracy.
Dalszy etap kompletowania narzędzi jest ściśle związany z rodzajem wybranych przez nas rur. Rozmaite działania wodno-kanalizacyjne wymagają odmiennych narzędzi https://www.bricomarche.pl/narzedzia-i-akcesoria/narzedzia-reczne, dlatego pierwszym krokiem jest określenie rodzaju tworzywa, z którymi przyjdzie nam pracować. Jeśli planujemy wykorzystywać rury miedziane, konieczne będzie wyposażenie się w obcinaki dedykowane temu materiałowi, odpowiednia lutownica i spory zapas cyny.
Inną metodą scalania rur (tym razem tych z tworzywa sztucznego, np. polipropylenu) jest ich zgrzewanie. Wystarczy, aby na stanowisku pracy pojawiła się dedykowana rozwiązaniom hydraulicznym zgrzewarka, przy pomocy której rozgrzewa się poszczególne elementy ze sobą, tzw. metoda kielichowa. Wysoka temperatura umożliwia solidne złączenie rurek z kolankami i trójnikami w kilka sekund, co jest czynnością stosunkowo prostą i szybką.
Artykuły pomocnicze
Obok profesjonalnych narzędzi, dobrze jest mieć w zasięgu ręki szereg drobnych urządzeń ręcznych, dzięki którym prace z rurami będą przebiegać znacznie sprawniej. Warto zainwestować w obcinak do rur, który pozwoli nam dowolnie dopasowywać długość poszczególnych segmentów. Podczas zadań hydraulicznych dobrze sprawdza się nóż termiczny, dzięki któremu unikniemy rozprzestrzeniania się styropianu trakcie przygotowywania izolacji. Zmiana położenia lub wymiana rur wiąże się nierzadko z koniecznością ich przycinania i skracania, dlatego konieczne jest posiadanie prasy zaciskarskiej, odpowiedniej do zaciskania złączek nawet w trudno dostępnych miejscach.
Zawsze dobrze jest mieć też zapas zaślepek do rur, dzięki którym możliwe będzie szczelne zatkanie nieużywanych w danej chwili obwodów. Przydatny okazać się może także gratownik, dzięki któremu wyrównamy ucięte lub skrócone krawędzie rur o nieregularnym kształcie. Prace warto zakończyć uszczelniając powstałe szczeliny wodoodpornym silikonem, wykorzystując zaprawę cementową lub pianką poliuretanową do zabezpieczenia powstałych dziur, czy bruzd.