24Cargo.pl

blog o transporcie, logistyce i motoryzacji

auto szroty
Motoryzacja

Czym zajmują się auto szroty i co warto o nich wiedzieć?

Awarie samochodów i pozbywanie się starych pojazdów są często problematyczne i bardzo kosztowne. W takich sytuacjach warto zdecydować się na wizytę w auto szrocie. Miejsce to budzi jednak wciąż obawy wielu osób i nie jest doceniane. Dobrze jest poszerzyć swoją wiedzę w tym zakresie i dowiedzieć się, na czym dokładnie polega jego działalność. Co wchodzi w skład oferty auto szrotu i co dzieje się z samochodami po oddaniu?

Demontaż pojazdów

Korzystanie z usług auto szrotu jest rozwiązaniem bardzo ekologicznym. Do rozpoczęcia działalności konieczne jest uzyskanie pozwolenia wojewody. W tym celu musi zapewnić odpowiedni sprzęt oraz posiadać umowy z firmami zajmującymi się recyklingiem. Oddanie samochodu w takie miejsce może się natomiast wiązać z zarobieniem całkiem wysokiej kwoty. Firmy zajmujące się złomowaniem aut demontują części, które nadają się do sprzedaży i mogą zostać wykorzystane ponownie, a także są zobowiązane do oddania do utylizacji lub recyklingu określonych materiałów np. szkła czy też metalu. Wprowadzenie powtórnie używanych części do obiegu wiąże się z ograniczeniem zapotrzebowania na produkcję nowych podzespołów. W ten sposób można więc pozbyć się niechcianego pojazdu, zarobić pewną sumę gotówki i zadbać o środowisko. Poszukując szrotów w Rzeszowie warto zapoznać się z ofertą firmy Impresja.

Sprzedaż używanych części do pojazdów

Naprawa samochodu jest niekiedy bardzo kosztowna, a czasami nawet nieopłacalna. Dzieje się tak przy starych pojazdach, w przypadku których cena oryginalnych części zamiennych przewyższa wartość rynkową auta. Podzespołów można więc poszukać w auto szrocie. Przed zutylizowaniem pojazdu firmy demontują z niego wszystkie sprawne części i wystawiają je na sprzedaż. Mają obowiązek poinformowania klientów o tym, że podzespoły nie są nowe. Mogą jednak pochodzić z mało eksploatowanych pojazdów, a ich cena będzie znacznie niższa niż w przypadku części oryginalnych. Są też gruntownie sprawdzane i testowane przez specjalistów, dlatego ich sprawność i bezpieczeństwo będą wyższe niż w przypadku zamienników słabej jakości.

Kasacja aut

Wizyta w auto szrocie może okazać się konieczna, jeśli pojazd uległ zniszczeniu podczas wypadku lub ze względów technicznych nie nadaje się do rozbiórki i pozyskania części. Doszczętnie zniszczony samochód warto oddać do kasacji. To sposób na pozbycie się problemu związanego z przechowywaniem i utrzymywaniem pojazdu, a także na zarobienie pieniędzy. To też jedna z najbardziej ekologicznych metod pozbywania się niechcianych samochodów. Cena ustalana jest indywidualnie na podstawie kilku czynników.

Podsumowanie

Auto szroty umożliwiają pozbycie się starych i niechcianych pojazdów, a także oferują używane, lecz w pełni sprawne części zamienne. Takie miejsca są często niedoceniane, a korzystanie z ich usług wiąże się z obawami. Nie jest to konieczne, ponieważ ich działalność jest w pełni legalna i zgodna z prawem. Oddanie auta do szrotu może wiązać się też z zastrzykiem gotówki.