24Cargo.pl

blog o transporcie, logistyce i motoryzacji

ubezpieczenie OCP
Przemysł Transport

Dlaczego warto wykupić ubezpieczenie OCP?

OCP to ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej przewoźnika. Wynika ono z zarobkowego przewożenia towarów. Jest to dobrowolne ubezpieczenie, ale wiele klientów firm przewozowych uzależnia współpracę właśnie od jego wykupienia. Dlaczego jest ono takie ważne? Jakie korzyści płyną z jego wykupienia? Czy warto?

OCP ubezpieczenie – gwarancje

Ten rodzaj ubezpieczenia obejmuje kradzież samochodu wraz z ładunkiem, zniszczenie towaru, jego uszkodzenie lub opóźnienie dostawy. Najogólniej rzecz biorąc są to wszystkie nieprzyjemności, które wynikają z tytułu nienależytego wykonania umowy przewozu. Jeśli dojdzie do sytuacji tego typu, klient przewoźnika będzie miał szansę uzyskać odszkodowanie, które pomoże mu pokryć zaistniałe straty. Warto też dokładnie sprawdzić ofertę ubezpieczyciela. Niektóre firmy przygotowują szereg obwarowań i warunków, które trudno jest spełnić. Z kolei, nie dopełnienie ich jest podstawą do niewypłacenia odszkodowania. Są też takie firmy ubezpieczeniowe, które nie nakładają na kierowcę dodatkowych obowiązków, a pieniądze wypłacają nawet w wypadku rażącego zaniedbania z jego strony.

Więcej klientów, czyli większe zarobki

Jak łatwo się domyślić większość klientów woli korzystać z usług przewoźników, którzy mają wykupione ubezpieczenie OCP. Nic w tym dziwnego. Taki przewoźnik po prostu jest bezpieczny, a powierzony mu ładunek jest właściwie zabezpieczony. Może mieć to realne przełożenie w ilości obsługiwanych podmiotów. Warto pamiętać, że należy wykupić inne ubezpieczenie dla transportu międzynarodowego i inne dla krajowego. W przeciwnym wypadku, nie będzie ono obowiązywać.

Plusy dla przewoźnika

Ubezpieczenie pokrywa koszty uprzątnięcia drogi po wypadku, czy „zgubieniu” ładunku. To szczególnie ważne, gdy na asfalt wylały się płyny. Ich uprzątnięcie jest czasochłonne i kosztowne. Zwłaszcza, jeśli są to potencjalnie groźne lub szkodliwe substancje. Ubezpieczenie OCP może też objąć ochronę w razie rozboju lub rabunku, szkody wykonane przez podwykonawców, szkody wyrządzone przy przeładunku. Dobre ubezpieczenie obejmuje też wszystkie zdarzenia do jakich może dojść na parkingu niestrzeżonym. 

Dodatkowe klauzule

Zawierając umowę z ubezpieczycielem można też zadbać o dodatkowe klauzule umieszczone w dokumencie. Jedna z najczęściej wybieranych dotyczy ewentualnych awarii agregatu chłodzącego. Jeśli popsuje się on po drodze, co wpłynie na zniszczenie towaru to klient może ubiegać się o odszkodowanie. Są firmy ubezpieczeniowe, które godzą się na klauzulę, w której zapisano postępowanie w razie, gdy kierowca spowoduje wypadek będąc pod wpływem alkoholu. To wyjątkowo kontrowersyjny temat. Jednak, należy pamiętać, że właściciel firmy spedycyjnej nie ma żadnej fizycznej kontroli nad tym, czy jego znajdujący się kilka tysięcy kilometrów dalej kierowca nie pije w pracy. Nikt nie może tego zagwarantować. Z tego powodu, łatwiej jest po prostu ubezpieczyć się na taki wypadek i spać spokojnie. Co nie zmienia faktu, że alkohol za kierownicą należy zawsze piętnować.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *